"Hosanna", a potem "Ukrzyżuj". Niedziela Palmowa w świdnickiej katedrze

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

publikacja 05.04.2020 11:30

Mszy św. o godz. 10 przewodniczył bp Ignacy Dec, administrator apostolski diecezji świdnickiej, który w homilii dzielił się doświadczeniem drogi za Chrystusem.

Biskup z gałązką palmową w czasie odczytywania Ewangelii. Biskup z gałązką palmową w czasie odczytywania Ewangelii.
ks. Przemysław Pojasek /Foto Gość

Jeszcze na początku Eucharystii bp Ignacy Dec z asystą przeszedł w skromnej procesji z zieloną gałązką palmy. Później diakon wraz z klerykami odśpiewali ewangelijną opowieść o męce i śmierci Chrystusa, a biskup wygłosił homilię.

- Dzisiejsza niedziela, ostatnia w Wielkim Poście, ma podwójną nazwę. Jest to Niedziela Palmowa i Niedziela Męki Pańskiej (...) Te dwa wydarzenia określają dwa okrzyki adresowane przez ludzi do Jezusa. Są to słowa: "Hosanna" i "Na krzyż z Nim", "Ukrzyżuj". W pierwszym okrzyku ludzie wyrażali wielki aplauz dla Jezusa, którego wielu znało z nauczania i czynienia cudów. Liturgicznym symbolem tego radosnego początku są palmy, które dzisiaj poświęcamy. Jednakże już po kilku dniach, gdy Jezus sam dobrowolnie wydał się na mękę, gdy dał się pojmać, osądzić i ukrzyżować, pojawił się inny okrzyk: "Na krzyż z Nim!". Entuzjazm tłumów przerodził się w nienawiść i szyderstwo, a uczniów - przemienił się w tchórzowską ucieczkę - przypominał bp Ignacy.

Potem nawiązał do współczesnej atmosfery i bieżącej sytuacji w świecie, życiu narodowym, rodzinnym, ale i osobistym. 

- Również i dla nas, chrześcijan, proces Jezusa i Jego męka trwają, lecz w zupełnie innym wymiarze znaczeniowym. Odnawiają się w każdym uczniu, człowieku, który jak Jezus cierpi i jest prześladowany z powodu sprawiedliwości. Są odnawiane przez tych, którzy nadal wołają: "Nie tego, ale Barabasza! Ukrzyżuj Go!". Przychodzi czas, abyśmy sobie odpowiedzieli: do kogo jesteśmy podobni z drogi krzyżowej Jezusa, gdy dzisiaj stykamy się z cierpieniem ludzi, w których w jakiś sposób jest obecny Chrystus? - dodał prosząc o modlitwę, by z męki spowodowanej pandemią ludzkość przeszła do chwały zwycięstwa. 

Poniżej nagranie odśpiewanej przez kleryków świdnickiego WSD Męki Pańskiej.

Męka Naszego Pana Jezusa wg. św. Mateusza
Gość Świdnicki