Strzegom. Witraże w ołtarzu adoracji

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

publikacja 10.04.2020 11:47

Miało go nie być. Jednak przygotowania do jego budowy rozpoczęły się na długo przed tym, jak wydano kurialne obostrzenia. Dlatego budowniczy zdecydowali się go dokończyć i udostępnić wiernym.

Ołtarz adoracji w bazylice strzegomskiej. Ołtarz adoracji w bazylice strzegomskiej.
Bartłomiej Giemza

Bazylika św. Piotra i św. Pawła od lat cieszy się oryginalnymi konstrukcjami robionymi na czas Triduum Paschalnego (Ołtarz o Eucharystii w czasie).

W związku z obostrzeniami państwowymi, jak również kościelnymi, w tym roku w wielu parafiach nie tworzy się ołtarzy adoracji lub mają one skromną formę. W Strzegomiu jednak dekoratorzy poszli na całość.

- Przygotowania rozpoczęły się dużo wcześniej, dlatego nie chcieliśmy już rezygnować z projektu, bo wiele elementów było gotowych. Okna wypełnione witrażami tworzyliśmy już w pierwszych dniach Wielkiego Postu - wyjaśnia Bartłomiej Giemza, który odpowiedzialny jest za wystrój strzegomskiej bazyliki.

W dekoracji przygotowanej w kaplicy Krzyża Świętego znajdziemy też świece, koguta i obraz Jezusa Miłosiernego. Jest też napis „Jestem cały miłością” i wieczna lampka przypominająca o obecności Jezusa w Najświętszym Sakramencie, który wierni mogą adorować przez cały dzień.