Świdnica. Cztery odsłony Wigilii Paschalnej

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

publikacja 11.04.2020 21:51

O jednej z czterech najważniejszych nocy w Piśmie Świętym mówił bp Ignacy Dec w czasie sobotniej liturgii.

Biskup odpalił paschał, symbol zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa. Biskup odpalił paschał, symbol zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa.
ks. Przemysław Pojasek /Foto Gość

Przypominając główne wątki Wigilii Paschalnej i ich przesłanie pierwszy biskup świdnicki wspominał jej pierwowzór w Biblii.

- Dzisiaj diakon w śpiewanym Orędziu Wielkanocnym wychwalał tę noc, "która jedyna godna była poznać czas i godzinę zmartwychwstania Chrystusa". Dalej diakon śpiewał: "O tej to nocy napisano: a noc jako dzień zajaśnieje, oraz: noc będzie mi światłem i radością. Uświęcająca siła tej nocy oddala zbrodnie, z przewin obmywa, przywraca niewinność upadłym, a radość smutnym, rozprasza nienawiść, usposabia do zgody i ugina potęgi". Dzisiaj prosimy, by bohater nocy, zmartwychwstały Pan, ugiął potęgę pandemii, która dziesiątkuję nam ludzi - mówił zachęcając, by dać się oświetlić i ogrzać tym światłem, którym jest zmartwychwstały Chrystus.

Pokrótce przedstawił historię stworzenia i zbawienia, znaczenie wody i chrztu, który w tym roku w czasie liturgii wybrzmiał symbolicznie.

- Woda biologiczna jest warunkiem życia w świecie. Bez niej nie ma życia w przyrodzie. Woda nie tylko warunkuje życie biologiczne, ale także służy do oczyszczania. Przed zarażeniem koronawirusem każą nam się bronić częstym myciem rąk. Pan Jezus mówił do Samarytanki o wodzie żywej, wodzie Ducha Świętego. W sadzawkach w Jerozolimie chorzy ludzie, którzy weszli do wody, odzyskiwali zdrowie. Nieprzypadkowo Chrystus wybrał wodę do sakramentu chrztu, w którym Bóg obmywa nas z grzechu pierworodnego - podkreślał.

Na koniec nawiązał do tematu Eucharystii. - W czwartej części dzisiejszej liturgii Wigilii Paschalnej będziemy uczestniczyć w liturgii eucharystycznej. W niej spotkamy zmartwychwstałego Chrystusa i Maryję (…) Najświętszy Sakrament i Maryja to dwa filary, które nas bronią. Wielcy bohaterowie wiary, święci Kościoła, odznaczali się szczególnym kultem Najświętszego Sakramentu i wielką czcią Matki Bożej. Te dwa skarby mamy w naszej katedrze. Jest Najświętszy Sakrament wystawiany często do adoracji. Jest ukoronowany  wizerunek Matki Bożej Świdnickiej.  Wierzmy i przychodźmy tutaj w każdym czasie: i w dniach chwały, i w dniach klęski - zachęcał.