Zmiany w diecezji świdnickiej

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

publikacja 12.06.2020 13:17

W piątek w auli Świdnickiej Kurii Biskupiej bp Marek Mendyk wręczył dekrety nowym proboszczom, wikariuszom i studentom.

Biskup Adam przypomniał księżom o formalnościach związanych z przyjęciem nominacji. Biskup Adam przypomniał księżom o formalnościach związanych z przyjęciem nominacji.
ks. Przemysław Pojasek /Foto Gość

Po wspólnej modlitwie "Anioł Pański" bp Mendyk wręczył dekrety zaproszonym wcześniej do kurii kapłanom. Nazwiska i przydzielone funkcje wyczytywał ks. Daniel Marcinkiewicz, notariusz i rzecznik Świdnickiej Kurii Biskupiej.

Jako pierwszy nominację na wikariusza biskupiego ds. stałej formacji kapłanów diecezji świdnickiej odebrał ks. Wiesław Rusin, proboszcz parafii pw. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu.

- Powitanie nowego wikariusza biskupiego to okazja do tego, by podziękować ustępującemu. Dotychczas tę funkcję sprawował ks. Edward Szajda, proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Świdnicy. Duszpasterzował, pomagając kapłanom na różnych odcinkach, także w trudnych momentach ich życia, za co serdecznie mu dziękujemy. Niech wie, że go dzisiaj serdecznie wspominamy i o nim pamiętamy - mówił biskup.

Potem wręczył podziękowania odchodzącym na emeryturę i zmieniającym parafie proboszczom i ich następcom. Czterem kapłanom udzielił urlopu naukowego, by mogli rozpocząć (jeden z nich) lub dokończyć rozpoczęte przewody doktorskie. Skierowania na parafię otrzymali również neoprezbiterzy, księża urlopowani dotychczas i duchowni wyjeżdżający za granicę.

Lista zmian nie zostanie upubliczniona ani na stronie diecezji, ani w mediach. Wiadomo natomiast, że większość z nich będzie obowiązywać od 1 lipca.