Podziękowali biskupowi za 16 lat posługi

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

publikacja 04.07.2020 15:55

Diecezja świdnicka uroczystą Mszą św. wyraziła wdzięczność Bogu za wieloletnią służbę bp. Ignacego Deca, jej pierwszego ordynariusza.

W imieniu całej diecezji podziękowania na koniec Mszy św. wypowiedział bp Adam Bałabuch. W imieniu całej diecezji podziękowania na koniec Mszy św. wypowiedział bp Adam Bałabuch.
ks. Przemysław Pojasek /Foto Gość

Bp Ignacy przewodniczył dziękczynnej celebrze. Przed rozpoczęciem Mszy św. głos zabrał bp Marek Mendyk, aktualny pasterz diecezji świdnickiej.

- "Kiedy Jan Paweł II bullą Totus Tuus Poloniae Populus z dnia 24 lutego 2004 roku ustanowił nowa diecezję w Polsce, oczywistym było, że pierwszym jej biskupem będzie musiał zostać człowiek o nieprzeciętnej osobowości, głębokiej wiary, światłego umysłu, żarliwego serca, niespożytych siłach i duszpasterskiej wizji, dzięki którym uda się stworzyć z różnych parafii Dolnego Śląska scaloną i zintegrowaną wspólnotę nowej diecezji" - tak napisał 31 marca tego roku przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w specjalnym liście skierowanym do pierwszego biskupa świdnickiego Ignacego Deca. Dzisiaj, po przeszło 16-letnim, pełnym poświęcenia i ofiary, mądrym posługiwaniu pragniemy jako duchowieństwo i wierni świeccy stanąć u boku księdza biskupa i z serca podziękować za tę wspólną drogę, za miniony czas - mówił bp Mendyk, zapraszając wszystkich zebranych do wspólnej modlitwy w intencji bp Deca.

W homilii pierwszy ordynariusz diecezji świdnickiej podsumował 16 lat pasterzowania przypominając powołanie struktur materialnych i personalnych, najważniejsze inicjatywy duszpasterskie, powołanie do życia nowych parafii, rozwój katechezy i posługi charytatywnej. Na koniec podziękował Bogu, najbliższym współpracownikom i całemu lokalnemu Kościołowi.

-  Gdy dobiegła kresu moja posługa na urzędzie biskupa diecezjalnego, wyrażam wdzięczność przede wszystkim Panu Bogu za Jego Opatrzność i łaskawość, która nieustannie towarzyszyła mi w posłudze biskupiej. Moją wdzięczność rozszerzam na ludzi, których Bóg postawił na drodze mojego życia. To dobro widzialne i niewidzialne, które zaistniało w naszej rodzinie diecezjalnej, jest naszym wspólnym dziełem. W budowaniu struktur naszej diecezji ogromnie wspomogli mnie kapłani, moi koledzy i wychowankowie z lat pobytu w Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu. Dlatego też, drodzy bracia w powołaniu kapłańskim, serdecznie wam dziękuję za waszą ofiarną współpracę - mówił, wymieniając kolejno najbliższych kapłanów, osoby życia konsekrowanego, katechetów świeckim, osoby zrzeszone w rozmaitych ruchach, grupach i stowarzyszeniach apostolskich. Dziękczynieniem objął również parlamentarzystów, samorządowców, służby mundurowe, służbę zdrowia i przedsiębiorców, przedstawicieli środowiska akademickiego i pracowników wszystkich placówek oświatowych, wychowawczych i kulturowych. 

Na koniec Mszy św. w imieniu całej diecezji głos zabrał bp Adam Bałabuch, który wyraził wdzięczność bp Ignacemu za lata wiernej służby Chrystusowi.

- Pokazałeś nam, księże biskupie, odczytując zamysł św. Jana Pawła II, że trzeba budować nasze życie na Eucharystii, odwoływaniu się do Bożego Miłosierdzia i uciekaniu się pod obronę Najświętszej Maryi Panny, a szczególnie Jej Niepokalanemu Sercu. Tę duchowość nowo powstałej diecezji kształtowały kolejno: Diecezjalny Kongres Eucharystyczny, peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego i peregrynacja figury NMP Fatimskiej. Za te dzieła jesteśmy tobie, Ekscelencjo, szczególnie wdzięczni, bo to one wycisnęły niewątpliwie duchowe piętno naszej młodej świdnickiej diecezji. Dziękujemy za obfitą posługę słowa, uświęcenie nas poprzez sprawowanie Eucharystii oraz innych sakramentów i nabożeństw, jak też pasterskie prowadzenie nas po drogach zbawienia - wymieniał biskup pomocniczy diecezji.

Pozostałe delegacje mogły złożyć życzenia w auli świdnickiego seminarium, gdzie zaproszeni goście przeszli na poczęstunek. Wcześniej jednak zgromadzeni wysłuchali koncertu górniczej orkiestry dętej.