Świdnica. Ruszył V Festiwal im. Christiana Schlaga

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

publikacja 04.07.2020 23:43

Organizowany przez Fundację Dobrej Muzyki międzynarodowy festiwal organowy zainaugurowali w świdnickim Kościele Pokoju Zuzanna i Maciej Batorowie.

Małżeństwo Batorów razem przy instrumencie. Małżeństwo Batorów razem przy instrumencie.
Daniel Gębala

Piąta edycja Międzynarodowego Festiwalu Organowego im. Christiana Schlaga potrwa do 17 lipca i oprócz koncertów kameralnych i recitali organowych ma zaproponować również wirtualne spotkanie z muzykami czy spacer historyczny po stolicy diecezji. 

- Patronem festiwalu jest organmistrz Christian Gottlieb Schlag, założyciel dawnej świdnickiej wytwórni Schlag&Söhne produkującej organy piszczałkowe na cały świat (m.in. Europę, Meksyk, RPA). Schlag mieszkał i pracował w Świdnicy przez znaczną część swojego dorosłego życia, stąd też wysyłał swoje instrumenty na cały Dolny Śląsk, Europę i inne kontynenty. Dzieło jego życia to 62-głosowe symfoniczne organy piszczałkowe zbudowane w 1909 r. w Kościele Pokoju w Świdnicy, jego rodzinnej parafii. Fabryka Christiana G. Schlaga i jego synów, działająca od 1870 r., cieszyła się tytułem Dworskiego Dostawcy Organów Jego Wysokości Cesarza i Króla. Schlagowie wprowadzili nowatorskie rozwiązania w budownictwie organowym, a także założyli nadal istniejący Związek Organmistrzów Niemieckich (Verein Deutscher Orgelbaumeister). W XIX w. i na początku XX w. Świdnica stała się wiodącym ośrodkiem budowy organów na Śląsku właśnie dzięki Schlagom, których grobowiec rodzinny znajduje się na cmentarzu przy Kościele Pokoju - wyjaśnia Zuzanna Bator z Fundacji Dobrej Muzyki.

To ona wraz z mężem dała pierwszy z koncertów, który odbył się 3 lipca właśnie w świdnickim Kościele Pokoju. Małżeństwo organistów od 2011 r. związane jest e Świdnicą, gdzie tworzą jedno z najbardziej rozpoznawalnych centrów muzyki organowej w Polsce. Prowadzą Fundację Dobrej Muzyki, w której realizują swoją misję - uczenie lepszego rozumienia muzyki organowej.

W programie znalazły się kompozycje takich muzyków jak: Thierry Escaich (1965), Edvard Hagerup Grieg (1843-1907), G. Böhm (1698-1733), Sigfrid Karg-Elert (1877-1933) czy Josef Gabriel Rheinberger (1839-1901). Batorowie wykonali również swoją autorską „Improwizację na temat »Motywu Schlaga« na dwoje organów".

Zaplanowane są także kolejne koncerty. Szczegóły na plakacie poniżej: