Spędzasz wakacje w mieście? Weź udział w akcji "Lato na podwórku"

Kamil Gąszowski Kamil Gąszowski

publikacja 14.07.2020 12:59

Duże i małe, nastolatki i przedszkolaki. Każde dziecko znajdzie tu coś dla siebie.

Każdy tydzień ma swój szczegółowy temat, do którego przygotowane są specjalne karty pracy Każdy tydzień ma swój szczegółowy temat, do którego przygotowane są specjalne karty pracy
Kamil Gąszowski /Foto Gość

Przez całe wakacje na pięciu świdnickich podwórkach Fundacja Ładne Historie organizuje już kolejny rok z rzędu akcję „Lato na podwórku”. W poniedziałek animatorki spotykają się z dziećmi na Osiedlu Zarzecze, we wtorki bawią się z nimi na Osiedlu Zawiszów, środy to czas dla dzieci ze Śródmieścia, dlatego można ich spotkać na skwerze przy ul. Teatralnej, w czwartki są przy ul. Gdyńskiej, a tydzień zabaw kończą na Osiedlu Młodych. Jeśli jest się wtedy w okolicy między godziną 16 a 19, nie sposób ich nie zauważyć. Akcja na stałe wpisała się już w wakacyjne propozycje spędzania czasu wolnego. Dla niektórych jest to ciekawe urozmaicenie spacerów z rodzicami, ale dla wielu to jedyna letnia rozrywka.

Projekt jest wielowymiarowy, oprócz dobrej zabawy i walorów edukacyjnych bardzo ważny jest też aspekt wspólnototwórczy. – Chcemy wprowadzać atmosferę sąsiedztwa. Dzieci przychodzą często z rodzicami lub dziadkami i chociaż mieszkają tam od wielu lat, zdarza się, że sąsiedzi poznają się dopiero na naszych zajęciach. Na początku był to projekt skierowany do dzieci, które zostają w domu na wakacje, ale z czasem przerodził się w propozycję dla wszystkich. Dzięki naszym działaniom dzieci się przełamują i zawierają nowe przyjaźnie – mówi Maria Zięba, która jest pomysłodawczynią projektu.

Projekt nie odnosiłby takich efektów, gdyby nie byli zaangażowani w niego wolontariusze. W tym roku nowością jest pojawienie się na zajęciach seniorów z Uniwersytetu III Wieku. Okazuje się, że był to strzał w dziesiątkę. Seniorzy świetnie odnajdują się w kontakcie z dziećmi, wykazując się ogromnym entuzjazmem, wychodzą również z własnymi propozycjami umilenia czasu najmłodszym.

– Znamy takie zabawy, o których dzieci nie mają pojęcia. Po za tym przy Uniwersytecie III Wieku działa grupa teatralna, z którą chcemy zaprezentować „Rzepkę” Tuwima. Mamy w planie również zorganizować potańcówkę – uśmiecha się p. Krystyna. – W idei wolontariatu międzypokoleniowego widzę jako seniorka możliwość oswojenia dzieci ze starością. To jest szczególnie cenne dla tych, którzy już nie mają swojej babci albo dziadka – dodaje.


Więcej o projekcie "Lato na podwórku" w nr 29 "Gościa Świdnickiego" na 19 lipca. 

Harmonogram spotkań dostępny na stronie internetowej fundacji.