XVII PPDŚ. Duchowi pielgrzymi u Królowej

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

publikacja 01.08.2020 10:48

Pierwszego wieczoru pątnicy z diecezji świdnickiej zebrali się na świdnickim Osiedlu Młodych, by w modlitwie łączyć się z idącymi na Jasną Górę.

Bp Marek Mendyk witający obraz Jasnogórskiej Pani w progu świdnickiej świątyni. Bp Marek Mendyk witający obraz Jasnogórskiej Pani w progu świdnickiej świątyni.
ks. Przemysław Pojasek /Foto Gość

Mszy św. rozpoczynającej spotkanie przewodniczył bp Marek Mendyk, który przywitał obraz peregrynujący po kościołach stacyjnych (więcej: XVII PPDŚ. Jak będzie wyglądała pielgrzymka?), a w homilii zachęcał duchowych pielgrzymów do towarzyszenia ponad dwudziestoosobowej grupie reprezentującej całej diecezję.

- Jak wiemy, ze względu na epidemię nie możemy wszyscy wyruszyć na to pielgrzymowanie. Dlatego, pozostając w duchowej łączności, włączamy się w ten pielgrzymi trud, jednocząc się z naszymi braćmi, którzy już mają pierwszy dzień za sobą. Organizatorzy pielgrzymki proponują tematy na każdy dzień. I dzisiaj stawiamy pytanie: czym jest Eucharystia? Co mamy czynić, by nie zmarnować tego szczególnego daru, zwłaszcza w tym czasie epidemii? - pytał ordynariusz diecezji świdnickiej.

 Zauważył, że przez całe wieki w czasach epidemii katolicy garnęli się do kościołów, przystępowali do sakramentów i szukali ratunku w Bogu. Tym razem jednak Kościół w obliczu epidemii koronawirusa zachował się inaczej.

- We Włoszech w obawie przed zarażeniem do 3 kwietnia zakazano publicznego odprawiania Mszy św. i dostępu wiernych do sakramentów. W ten sposób w świadomości ludzi utrwalał się obraz Kościoła, świątyń, jako miejsc podwyższonego ryzyka, od których lepiej trzymać się z daleka - przypominał biskup.

Dodał, że to obraz kapitulacji wiary wobec niekonsekwencji i poprawności politycznej rodzący przekonanie, że Bóg nie jest w stanie odpowiedzieć na potrzeby człowieka.

- Pamiętajmy, że Eucharystia jest darem najcenniejszym, jest ucztą jedności i pokoju. Eucharystia uzdrawia, oddala zło, jednoczy i jest ucztą rodziny Jezusa, która od jednego do drugiego krańca ziemi gromadzi się, żeby słuchać Jego słowa i karmić się Jego Ciałem - podkreślał bp Mendyk.

Po Mszy św. natomiast w łączności z idącymi na Jasną Górę (więcej: XVII PPDŚ. W drodze do Pieszyc) duchowi pielgrzymi odmówili różaniec i odśpiewali Apel Jasnogórski. Przypomnijmy, że wcześniej o godz. 10. pożegnał reprezentację diecezji (więcej: XVII PPDŚ. Pątnicy wyszli ze Świdnicy).