Wambierzyce. 40 lat od koronacji Królowej Rodzin

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

publikacja 16.08.2020 17:20

W uroczystość Wniebowzięcia NMP na placu koronacyjnym przed bazyliką bp Adam Bałabuch przewodniczył rocznicowej Mszy św.

Mszy św. na Placu Koronacyjnym przewodniczył bp Adam Bałabuch. Mszy św. na Placu Koronacyjnym przewodniczył bp Adam Bałabuch.
archiwum prywatne

Przybyłych na uroczystość powitał o. Albert Krzywański OFM, proboszcz i kustosz wambierzyckiego sanktuarium.

- Patronka Ziemi Kłodzkiej, patronka tego miejsca, od ponad ośmiu wieków gromadzi nas wokół siebie, by wspólnie radować się Jej wniebowzięciem i jednocześnie, by nasz wzrok kierować ku rzeczom ostatecznym, ku niebu (…) Wspominamy dziś 40. rocznicę nadania naszej patronce Królowej Rodzin. Tego aktu dokonał 17 sierpnia 1980 r. sługa Boży Prymas Tysiąclecia, kard. Stefan Wyszyński. Była to jego ostatnia w życiu koronacja. Dziś także 11. rocznica nadania tytułu Patronki Ziemi Kłodzkiej wambierzyckiej Pani. Warto dodać, że w tym roku obchodzimy też 300. rocznicę konsekracji obecnego kościoła. Historia tego miejsca, bardzo bogata i zróżnicowana, liczy sobie natomiast ponad 800 lat - wymieniał jubileusze franciszkanin.

Liturgii przewodniczył bp Adam Bałabuch, biskup pomocniczy diecezji świdnickiej, w asyście kapłanów z regionu i Lwowa. W homilii zwrócił uwagę m.in. na współczesne wychowanie młodzieży.

- Co z tego, że zostawimy im jakieś dobra materialne, zabezpieczymy ich i nie będzie po ludzku im nic brakować, a zabraknie im wiary w Boga. Co, jeśli zejdą z drogi, która prowadzi do Pana Boga? Przypomnijmy sobie słowa wspomnianego dziś kard. Stefana Wyszyńskiego: "Tu nie ma żartów, bo tu idzie o najwyższą stawkę - o życie wieczne, o niebo”. Powierzamy tę sprawę Maryi, bo choć wierzymy, że została wzięta z ciałem do nieba, nie przestaje spełniać swej błagalnej i zbawiennej misji. Nie możemy pozwolić, by zgubne ideologie zniszczyły fundament naszego społeczeństwa, małżeństwa, rodziny według Bożego zamysłu. Dlatego tutaj modlimy się za wszystkie małżeństwa, za rodziny, aby były ostoją naszego narodu - apelował bp Bałabuch.

Po zakończeniu Mszy św. na placu przed świątynią odbył się uroczysty apel z okazji Święta Wojska Polskiego z udziałem Wojskowej Asysty Honorowej, a wieczorem tradycyjny Apel Jasnogórski z iluminacją bazyliki.