Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów obradowała w Świdnicy

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

publikacja 16.09.2020 10:17

Przedmiotem debaty był dalszy ciąg prac nad Mszałem i bieżące tematy liturgiczne.

Poranną część obrad duchowni rozpoczęli wspólną modlitwą liturgią godzin. Poranną część obrad duchowni rozpoczęli wspólną modlitwą liturgią godzin.
ks. Przemysław Pojasek /Foto Gość

Na spotkanie do Wyższego Seminarium Duchownego zaprosił członków komisji bp Adam Bałabuch, jej przewodniczący i zarazem biskup pomocniczy diecezji świdnickiej.

- Obrady trwały od 14 do 16 września w Świdnicy, gdzie na co dzień pracujemy wraz z bp. Adamem. Tym razem zajęliśmy się nowymi tekstami na wspomnienie św. Faustyny Kowalskiej, jak również działaniami Zespołu ds. Materii Eucharystii. Pozostały czas poświęciliśmy na kontynuację prac nad nowym tłumaczeniem Mszału Rzymskiego oraz bieżącymi sprawami dotyczącymi kwestii liturgicznych – relacjonuje ks. Dominik Ostrowski, jeden z członków komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przy Konferencji Episkopatu Polski.

Dodaje, że tradycją stały się już spotkania trzydniowe, na których zespół nie tylko może wspólnie pracować, ale też razem modlić się i wymieniać doświadczeniem.

- Dzięki takiej formie możemy też przyspieszyć prace nad Mszałem Rzymskim. Po zamknięciu etapu tłumaczenia tej księgi liturgicznej, trzeba będzie przejść do do weryfikacji i ujednolicenia wszystkich jej części, które następnie zostaną poddane do zatwierdzania przez KEP i kongregację – podkreśla.

Przypomnijmy, że komisja wspomaga Episkopat w odpowiedzialności za liturgię i duszpasterstwo liturgiczne zgodnie z zarządzeniami wydawanymi przez Stolicę Apostolską. Komisja m.in. opracowuje przekłady na język polski łacińskich tekstów liturgicznych, dokonuje korekty wydanych już ksiąg i opracowuje projekty dekretów i instrukcji odnoszących się do celebracji liturgii Mszy św. czy sakramentów.