XX Dzień Papieski w diecezji świdnickiej. "Totus tuus" w obliczu pandemii

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

publikacja 12.10.2020 13:50

Kremówki w Głuszycy, występy w Nowej Rudzie Słupcu i oficjalne uroczystości w świdnickiej katedrze to główne obchody tegorocznej rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

W Nowej Rudzie Słupcu można było zaopatrzyć się w kremówki, emblematy i flagi papieskie. W Nowej Rudzie Słupcu można było zaopatrzyć się w kremówki, emblematy i flagi papieskie.
Andrzej Kruk

W wielu parafiach zrezygnowano z obchodów lub ograniczono je do minimum. Nie inaczej było w świdnickiej katedrze.

- Uczestniczymy w Eucharystii pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca. Nie będzie natomiast części artystycznej, podczas której uczniowie naszych szkół prezentowali zawsze program związany z hasłem Dnia Papieskiego lub z osobą św. Jana Pawła II. Mimo to dziękujemy dziś Panu Bogu za osobę tego papieża Polaka. Rozważamy jego nauczanie, które w tym roku koncentruje się wokół znanego wszystkim hasła biskupiego, a potem papieskiego „Totus Tuus” - wprowadzał w Mszę św. ks. Marek Korgul, diecezjalny koordynator Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Przybliżył historię tego dnia, przypominając, że jest on również świętem szkół noszących imię świętego papieża, których jest 14 w diecezji świdnickiej. Podkreślił, że wspólną modlitwą chciałby ogarnąć także wszystkich nauczycieli, wychowawców, katechetów i dyrektorów placówek oświatowych z okazji zbliżającego się Dnia Edukacji Narodowej.

- Jesteśmy ciągle zapraszani na ucztowanie z Bogiem. Taką ucztą jest Msza św. Rozpoznajemy to po tym, że podczas Eucharystii jest nam dawany pokarm i napój. (…) Dowiadujemy się też, że na ucztowanie z Bogiem przychodzi się w odpowiednim stroju, przychodzi się w szacie godowej. Ta szata to nie tylko nasze odświętne ubranie, ale to przede wszystkim odświętna szata naszego wnętrza, naszego serca - uwrażliwiał w homilii bp Ignacy.

Również w Nowej Rudzie Słupcu świętowano XX Dzień Papieski. Okolicznościowa homilia, występ góralskiego zespołu i koncert miejscowego chóru czy papieskie krówki to tylko niektóre z przygotowanych atrakcji.

W Głuszycy natomiast z tej okazji przygotowano kremówki, koncert scholii z sąsiedniej parafii i inne atrakcje, które rozłożono w czasie i zakończą się 22 października uroczystym wprowadzeniem relikwii św. Jana Pawła II i św. s. Faustyny do kościoła.