Pokłonili się patronowi Świdnicy - św. Janowi Pawłowi II

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

publikacja 22.10.2020 18:42

W liturgiczne wspomnienie papieża Polaka w stolicy ostatniej ustanowionej przez niego diecezji duchowieństwo i wierni modlili się o ustanie pandemii i budowanie cywilizacji życia.

Biskup wraz z ks. Piotrem Śliwką, proboszczem katedry, przy pomniku w czasie wspólnej modlitwy. Biskup wraz z ks. Piotrem Śliwką, proboszczem katedry, przy pomniku w czasie wspólnej modlitwy.
ks. Przemysław Pojasek /Foto Gość

Mszy św. w świdnickiej katedrze 22 października przewodniczył bp Adam Bałabuch, który w homilii przypomniał, że żywa wiara i głęboka miłość są podstawą pasterskiej służby każdorazowego następcy św. Piotra.

- Dialog z dzisiejszej Ewangelii zapewne został ponowiony również w życiu i posłudze św. Jana Pawła II. „Szymonie, synu Jana, czy kochasz Mnie? (...) Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham” (J 21,17). Ten dialog kończy się poleceniem: „Paś owce moje”. To pytanie i ta odpowiedź nadały charakter całemu życiu i misji św. Jana Pawła II. Jako następca św. Piotra był on także pasterzem, któremu Pan powierzył swoje owce. Przez swoją niezłomną wiarę i głęboką miłość stał się opoką Kościoła naszych czasów; stał się skałą, na której Pan budował swój Kościół, by bramy piekielne go nie przemogły. Wiara każdego papieża jest potrzebna Kościołowi, bo on ma być tym, który umacnia swoich braci i swoje siostry w wierze - mówił biskup pomocniczy.

Przypominał też chwile pożegnania papieża Polaka i przewracane przez wiatr stronice ewangeliarza podczas jego pogrzebu.

- Było to jak tchnienie Ducha Świętego, który chciał zaznaczyć, że życie św. Jana Pawła II od początku do końca było oświetlone Chrystusową Ewangelią. W tej księdze odkrywał on Boże plany wobec ludzkości, wobec siebie samego, ale przede wszystkim poznawał Chrystusa, Jego oblicze, Jego miłość. W świetle Ewangelii odczytywał historię ludzkości i losy każdego człowieka. Z tego spotkania z Chrystusem w Ewangelii wypływała jego wiara - podkreślał za kard. Bertone.

Wyraził też radość z nadania przez władze miasta i pierwszego biskupa świdnickiego stolicy diecezji patronatu św. Jana Pawła II. Przypomnijmy, że Świdnica była pierwszym miastem, którego patronem został błogosławiony wówczas papież. Decyzję Watykanu ogłosił we wtorek 8 maja 2012 r., podczas uroczystej Mszy św. w świdnickiej katedrze, abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce. O patronat Ojca Świętego zabiegali wspólnie prezydent miasta Świdnica i Rada Miejska w Świdnicy oraz biskup świdnicki.

Na pamiątkę tego wydarzenia przed katedrą stanął pomnik papieża Polaka, pod którym 22 października 2020 r. po zakończeniu celebry zebrani modlili się litanią za wstawiennictwem patrona i wspólnie odśpiewali „Barkę”.