Czas wdzięczności. Święto Niepodległości w Wałbrzychu

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

publikacja 11.11.2020 20:46

W Kolegiacie Matki Bożej Bolesnej i Świętych Aniołów Stróżów Mszy św. z okazji 102. rocznicy odzyskania niepodległości przewodniczył bp Adam Bałabuch.

Bp. Adam Bałabuch w czasie Mszy św. za ojczyznę. Bp. Adam Bałabuch w czasie Mszy św. za ojczyznę.
Stanisław Bałabuch

W homilii zwrócił uwagę na wdzięczność Bogu za dar ojczyzny, za tych, którzy przez wieki ją tworzyli.

- Trzeba umieć dziękować, bo wdzięczność to cnota ludzi mądrych i szlachetnych, którzy dostrzegają, że coś otrzymali z dobroci i miłości Boga. Ojczyzna to wielki dar, ale także zadanie i obowiązek. O wdzięczności mówi także dzisiejsza Ewangelia. Pan Jezus dokonuje znaków, uzdrawia trędowatych, ale tylko jeden Samarytanin wrócił się, by podziękować za otrzymaną łaskę. Tylko jeden tak naprawdę okazał się wdzięczny. Ilu dzisiaj z nas, naszych rodaków, okaże dziś wdzięczność Panu Bogu za dar ojczyzny, wolnej ojczyzny? – pytał zebranych w wałbrzyskiej kolegiacie.

Bazując na słowach św. Pawła mówił natomiast o tym, na jakich zasadach ojczyzna powinna być budowana.

- Apostoł pisał, że powinni „okazywać gotowość do wszelkiego dobrego czynu: nikogo nie lżyć, unikać sporów, odznaczać się uprzejmością, okazywać każdemu człowiekowi wszelką łagodność”. A to wszystko po dlatego, abyśmy usprawiedliwieni przez Jezusa Chrystusa, zbawiciela naszego stali się w nadziei dziedzicami życia wiecznego. W tej perspektywie spoglądamy na to wszystko, czego doświadczamy w naszej ojczyźnie – mówił bp Adam wymieniając epidemię, związane z nią oczekiwania, protesty i idącą na nimi walkę cywilizacji życia z cywilizacją śmierci.

Zauważył, że w tych wszystkich zagadnieniach rzadko bierzemy pod uwagę to, co Boża opatrzność chce nam powiedzieć. Prosił, by Polacy się przebudzili i nawrócili do Boga wraz ze swoimi rodzinami czy społecznościami lokalnymi.