Gmina Świdnica dała 150 tys. zł na ochronę zabytków sakralnych

oprac. xp

publikacja 28.04.2021 13:21

Podczas sesji Rady Gminy Świdnica radni podjęli m.in. 5 uchwał w sprawie udzielenia dotacji z budżetu gminy w 2021 r. na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków.

Ks. Mateusz Pawlica w czasie spotkania z Teresą Mazurek. Ks. Mateusz Pawlica w czasie spotkania z Teresą Mazurek.
UG Świdnica

W środę 28 kwietnia wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek z udziałem proboszczów parafii rzymskokatolickich, których obiekty sakralne znajdują się na terenie gminy, podpisała umowy na udzielenie dotacji z budżetu gminy Świdnica na łączną kwotę 150 tys. zł.

- Obiekty zabytkowe w gminie Świdnica wymagają ogromnych nakładów finansowych związanych z ich remontami. Dlatego też każdego roku w naszym budżecie staramy się zabezpieczać środki na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków. W okresie od 2006 do 2020 r. z budżetu gminy Świdnica przyznano 66 dotacji na łączną kwotę ponad 1,13 mln zł. W tym roku jest to kolejne 150 tys. zł. W przypadku jakichkolwiek pytań związanych z otrzymanymi dotacjami chętnie służymy pomocą i deklarujemy nasze wsparcie - mówiła podczas podpisania umów wójt Mazurek.

Lista beneficjentów, którzy w tym roku budżetowym otrzymali wsparcie finansowe z budżetu gminy Świdnica:

  • Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Bojanicach - kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Makowicach - dotacja w wysokości 40 tys. zł na remont dachu, część północna i wschodnia.

  • Parafia pw. św. Anny w Grodziszczu - dotacja w wysokości 35 tys. zł na II etap remontu elewacji kościoła parafialnego.

  • Parafia pw. Przemienienia Pańskiego w Lutomi Dolnej - dotacja w wysokości 35 tys. zł na II etap wymiany instalacji elektrycznej.

  • Parafia pw. św. Mikołaja w Pszennie - dotacja w wysokości 40 tys. zł na prace konserwatorskie przy ołtarzu w kościele parafialnym.

  • Parafia pw. św. Michała Archanioła w Wirach - kościół pw. św. Marcina w Gogołowie - dotacja w wysokości 20 tys. zł na prace konserwatorskie przy ołtarzu filialnym.