Tak w diecezji przeżywali Wigilię Pięćdziesiątnicy

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

publikacja 23.05.2021 20:41

W wieczór poprzedzający Zielone Świątki w wielu parafiach odbyły się okolicznościowe liturgie. Przygotowaliśmy krótkie ich podsumowanie.

Wieczorne czuwanie w bazylice strzegomskiej. Wieczorne czuwanie w bazylice strzegomskiej.
ks. Przemysław Pojasek /Foto Gość

W bazylice pw. św. Piotra i św. Pawła w Strzegomiu od godz. 17.30 wspólnota Odnowy w Duchu Świętym zaprosiła na czuwanie modlitewne, w którego programie znalazły się: nabożeństwo majowe, Eucharystia, nieszpory i adoracja Najświętszego Sakramentu z modlitwą o odnowę wiary oraz o dary Ducha Świętego.

- My czasem boimy się, że staniemy się za bardzo wierzący. Odkładamy praktyki religijne na późniejsze lata, uważając się nierzadko za dewocje. Boimy się też otworzyć na dary Ducha Świętego, bo jeszcze coś się zmieni, staniemy się za bardzo wierzący. Zamykamy się na Boże działanie, na Jego łaski. Stając u kratek konfesjonału widzimy wówczas, że nic się w naszym życiu nie zmienia. Wciąż powtarzamy te same grzechy, bo drzwi naszego serca są zamknięta jak Wieczernik z lęku przed Żydami. I dzisiaj Chrystus chce się przebić przez te wszystkie bojaźnie z darem Ducha Świętego. On chce dzisiaj nagiąć, co jest harde, rozgrzać serca twarde, poprowadzić zabłąkanych - zapowiadał ks. Adrian Fajkowski prowadzący nabożeństwo.

W Nowej Rudzie i Słupcu obchody rozpoczęły się Eucharystią, po której lokalny Kościół modlił się Liturgią Godzin i adorował Najświętszy Sakrament.

Podobnie było w Pieszycach, Dzierżoniowie i w stolicy diecezji, gdzie tym razem wigilia odbyła się w katedrze pod przewodnictwem ks. Dominika Ostrowskiego na zaproszenie Duszpasterstwa Wiernych Tradycji Łacińskiej w Diecezji Świdnickiej.

W Wałbrzychu również przywoływano Ducha Świętego w dwóch wspólnotach. W parafii pw. św. Franciszka z Asyżu i pw. Podwyższenia Krzyża Świętego czuwanie trwało od godz. 20. Był czas na modlitwę różańcową, adorację, a na zakończenie o 24. Mszę św.

W Wirach o godz. 21. natomiast wyruszyła na Ślężę Droga Światła połączona z Wigilią Zesłania Ducha Świętego. Poprowadzili ją tradycyjnie ks. Adam Woźniak i ks. Jakub Bartczak.

W Ząbkowicach Śląskich modlitwie przewodniczył ks. Krzysztof Herbut. Wraz z zespołem "Gennesaret" przygotowali adorację Najświętszego Sakramentu i oprawę Mszy św.

To wszystko, co udało nam się znaleźć. Jeśli w waszej parafii również świętujecie wigilię tej uroczystości, dajcie nam znać, a dopiszemy ją do listy.