Ksiądz i księżniczka. 800 lat Szczawna-Zdroju

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

publikacja 14.06.2021 09:49

Z inicjatywy miłośników miasta przygotowano bogaty program obchodów ośmiu wieków jego istnienia. Właczyły się też inne instytucje, a wśród nich biblioteka, przygotowując m.in. wyjątkowy spektakl, w którym zagrały miejscowe osobistości.

Przebrany za ułana ks. Tomasz Zięba zaśpiewał uwięzionej w wieży kołysankę. Przebrany za ułana ks. Tomasz Zięba zaśpiewał uwięzionej w wieży kołysankę.
ks. Przemysław Pojasek /Foto Gość

Rok 1221. To wtedy po raz pierwszy w „Księdze Henrykowskiej” pojawia się wzmianka o Szczawnie, które wówczas nosiło nazwę „Salzborn”. I choć to data umowna, to właśnie do tego okresu przenieśli się bohaterowie odegranego w ramach obchodów jubileuszu przedstawienia. W role głównych bohaterów historii „O królewnie zamkniętej w wieży” wcieliły się takie osobistości jak burmistrz czy proboszcz miejscowej parafii. Nie brakło też nawiązań do historii uzdrowiskowego miasta i najbardziej znanych jego miejsc.

Ukryta przez swoją chorobę w wieży księżniczka Anna latami czekała na wybawienie, próbując sił w muzyce i innych życiowych pasjach. Naraz zjawiło się dwóch śmiałków, którzy nie tylko musieli wydostać córkę króla (wcielił się w niego Marek Fedoruk), ale i pokonać smoka. W efekcie dwóch adoratorów - rycerz i ułan (w tej roli ks. Tomasz Zięba) - stanęło w szranki, odpowiadając na pytania i wyzwania smoka. Mimo jednoznacznego wyniku, księżniczka miała możliwość samodzielnego wyboru zwycięzcy. I wybrała - wbrew oczekiwaniom widzów. 

- Pomysł był taki, by w zabawny sposób powiązać historyczne wątki związane ze Szczawnem. Świetnie się przy tym bawiliśmy, a po reakcji publiczności widzieliśmy, że ona również. Praca nad sztuką pozwoliła nam się również lepiej poznać, zmniejszyć dystans, często obecny w oficjalnych stosunkach - wyjaśnia ks. Zięba, który od roku jest proboszczem w parafii Wniebowzięcia NMP.

To on przewodniczył 13 czerwca uroczystej Mszy św., a homilię wygłosił jego poprzednik ks. inf. Józef Strugarek. Odnosząc się do historii miasta, duszpasterz podkreślał ilość przybywających od dawna do tego miejsca Polaków i ich religijność. Dla nich bowiem powstała tu kaplica, do której kuracjusze w XIX w. ufundowali kielich. Do dziś znajduje się on w parafii i to w nim sprawowano jubileuszową liturgię.

W programie trzydniowych obchodów 800-lecia Szczawna-Zdroju znalazły się liczne koncerty, spektakle uliczne i konkursy, których laureatom wręczono nagrody tuż przed rozpoczęciem wspomnianej już sztuki. Zarówno wystawa, jak i wykład przeprowadzono w ramach projektu "Patriotyzm jutra" Muzeum Historii Polski przy współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną. Odbyła się również uroczysta sesja nadzwyczajna Rady Miejskiej w Teatrze Zdrojowym, na której podjęto decyzje w sprawie nowego sztandaru i pomnika z tablicą upamiętniającego to wydarzenie wraz z posadzeniem czerwonolistnego buku w Parku Zdrojowym. Planowane są również okazjonalne wydawnictwa poświęcone historii miasta i jego atrakcjom turystycznym.