Podopieczni józefitek z Bolkowa odwiedzili małżonkę Prezydenta RP

prezydent.pl / oprac. xp

publikacja 19.06.2021 11:17

W ogrodach Pałacu Prezydenckiego Pierwsza Dama przyjęła w piątek dzieci uczęszczające do świetlicy socjoterapeutycznej im. św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego, prowadzonej przez Zgromadzenie Sióstr Świętego Józefa w Bolkowie.

Spotkanie było nagrodą za 3. miejsce w konkursie "Ojcowskie serce św. Józefa". Spotkanie było nagrodą za 3. miejsce w konkursie "Ojcowskie serce św. Józefa".
prezydent.pl

Agata Kornhauser-Duda poznała niezwykłą społeczność świetlicy na początku tego roku podczas spotkania online. 18 czerwca dzieci odwiedziły Warszawę i pamiętając o zaproszeniu Pierwszej Damy, przyjechały do Pałacu Prezydenckiego.

Świetlica jest niepubliczną placówką wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży z ubogich rodzin, w której podopieczni otrzymują pomoc w nauce, wyżywienie, wsparcie w trudnej sytuacji i bezpieczny odpoczynek. Siostry oraz wychowawcy-wolontariusze dbają o kształtowanie w młodych ludziach prawidłowych postaw społecznych, udzielają im pomocy w kryzysach, zapewniają zajęcia socjoterapeutyczne i zachęcają do rozwijania pasji oraz uczą samodzielności.

Na spotkaniu młodzi ludzie mieli okazję opowiedzieć o prowadzonych w świetlicy zajęciach, swoich pasjach i planach na wakacje. Mówili o wyzwaniach, z jakimi mierzyli się podczas nauki zdalnej oraz o powrocie do szkół, który po tak długim czasie również przysporzył uczniom trudności.

Małżonka Prezydenta  RP opowiedziała swoim gościom o pałacowych zwyczajach, protokole dyplomatycznym i wizytach głów państw. Podzieliła się historiami ze swojej codziennej aktywności skupionej m.in. wokół edukacji, wsparcia seniorów i działalności charytatywnej. Przytoczyła wrażenia ze spotkań w kraju i podczas wizyt zagranicznych, ale także wspominała swoje doświadczenia z praktyki nauczycielskiej.

Niespodzianką dla gości było spotkanie z Andrzejem Dudą, który wybierał się właśnie na zakończenie największego tegorocznego ćwiczenia Wojska Polskiego DRAGON-21.​ Śmigłowiec z Prezydentem RP na pokładzie wyjątkowo wystartował z lądowiska znajdującego się na dachu budynku BBN.

Wizyta w Warszawa była nagrodą za zajęcie 3. miejsca w Przeglądzie Małych Form Teatralnych i Piosenki o św. Józefie organizowanym przez Przełożoną Prowincji Wrocławskiej Zgromadzenia Sióstr św. Józefa we współpracy z Fundacją Niebolandia. W przeglądzie wzięli udział wychowankowie sześciu placówek prowadzonych przez siostry józefitki: we Wrocławiu, Wierzbicach, Polanicy-Zdroju, Częstochowie i Bolkowie. Każda placówka miała za zadanie przesłać przygotowany materiał w formie filmiku do 1 maja. Spośród nich zostały wybrane najlepsze występy. Pierwsze miejsce i nagrodę publiczności zdobył Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy w Wierzbicach, a placówka z Bolkowa zajęła trzecie miejsce. 

Całość przeglądu można obejrzeć poniżej: