XVIII PPDŚ. Co wiemy o sierpniowej wędrówce na Jasną Górę?

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

publikacja 19.06.2021 13:41

Na stronie diecezji i pieszej pielgrzymki pojawiły się już oficjalne informacje dotyczące tegorocznego spotkania na pątniczym szlaku. W jakiej formie się ono odbędzie w diecezji świdnickiej?

Wałbrzyska grupa od tego roku będzie miała nowego przewodnika. Wałbrzyska grupa od tego roku będzie miała nowego przewodnika.
ks. Przemysław Pojasek /Foto Gość

Sytuację wyjaśnia ks. Krzysztof Iwaniszyn, główny przewodnik. - Rok temu większość pątników doświadczyła jedynie duchowego wymiaru pielgrzymowania. W tym, dzięki Bogu, ich znaczna część będzie mogła pójść pieszo i zanieść swoje intencje i podziękowania do tronu Matki. Wyruszymy wszyscy razem 1 sierpnia ze świdnickiej katedry po Mszy św. o godzinie 8.30. Na Wałach Jasnogórskich zameldujemy się 8 sierpnia około godz. 13, gdzie powita nas bp Marek Mendyk - zapowiada.

W drodze uczestnicy jednak będą zobowiązani do przestrzegania wytycznych Głównego Inspektoratu Sanitarnego, które mówią m.in. o tym, że w pielgrzymce może wziąć udział 300 pątników (nie licząc osób w pełni zaszczepionych), a noclegi są możliwe w namiotach jednoosobowych (wspólne noclegi tylko w przypadku rodzin). Nie będzie natomiast noclegów na kwaterach. Zapisy na rekolekcje w drodze będą odbywać się bezpośrednio u księży przewodników w ustalonych terminach (więcej informacji na stronie internetowej www.swidnickiepielgrzymowanie.pl) po wypełnieniu deklaracji medycznej. Do grupy znanych z drogi pasterzy: ks. Andrzeja Frankowa (grupa 1.), ks. Cezarego Ciupiaka (grupa 2.), ks. Wojciecha Iwanickiego (grupa 4.) i ks. Krzysztofa Papierza (grupa 5.) dołączyli w tym roku o. Emilian Gołąbek (grupa 3.) i ks. Wojciech Oleksy.

- Od tego roku będziemy pielgrzymować razem w grupie wałbrzyskiej. Zostałem poproszony przez głównego przewodnika, aby objąć nad grupą 6. opiekę i przewodniczyć jej w drodze, z czego się bardzo cieszę. Do tej pory posługiwałem w parafii św. Brata Alberta Chmielowskiego w Świebodzicach. Od 28 czerwca rozpoczynam posługę w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego na Podzamczu. Proszę o informację, kto planuje wziąć udział w pielgrzymce. Może znajdą się osoby, które potrafią śpiewać lub grać na gitarze i zgodzą się tworzyć pielgrzymkową scholę - zachęca do współpracy i podsyłania pomysłów nowy przewodnik dotychczas pallotyńskiej grupy.

Zmieniła się też trasa wędrówki i logo, które nawiązuje do tegorocznego hasła pielgrzymki: SPE SALVI – NADZIEJĄ ZBAWIENI. Patronować jej będzie nie tylko Matka Boża, ale i św. Józef, opiekun Kościoła i Roku Rodziny. – Po czasie epidemii wszyscy potrzebujemy nadziei, że dobry Bóg zabierze ją od nas. Krzyż zakończony kotwicą to symbol naszej głęboko zakorzenionej wiary i trwania przy Tym, który daje zbawienie przez Eucharystię. Chcemy pochylić się nad jej przebiegiem, symbolami i gestami, ale też i samą istotą, by świadomiej uczestniczyć w tym wyjątkowym misterium – dodaje ks. Bartłomiej Łuczak, jeden z głównych organizatorów pieszej pielgrzymki.

XVIII PPDŚ. Co wiemy o sierpniowej wędrówce na Jasną Górę?