Nadzwyczajni szafarze na jubileuszowej pielgrzymce

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

publikacja 22.06.2021 11:14

Bp. Adam Bałabuch wraz z ks. Krzysztofem Orą udali się na ogólnopolskie spotkanie do Loretto ze świeckimi szafarzami Komunii św.

Mszy św. przewodniczył abp Józef Górzyński, przewodniczący podkomisji ds. Służby Liturgicznej KEP. Mszy św. przewodniczył abp Józef Górzyński, przewodniczący podkomisji ds. Służby Liturgicznej KEP.
Stanisław Bałabuch

W znajdującym się ok. 60 km od Warszawy sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej odbyła się 19 czerwca już po raz dziesiąty pielgrzymka nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej. Ze względów epidemicznych organizatorzy zachęcali, by z każdej diecezji przybyła tylko skromna reprezentacja wraz z księdzem odpowiedzialnym za formację.

Ze Świdnicy do Loretto w pielgrzymce uczestniczyli: bp Adam Bałabuch, jako przedstawiciel Komisji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP, i ks. Krzysztof Ora, diecezjalny i ogólnopolski duszpasterz służby liturgicznej.

- Wyjazd był okazją do poznania tego wyjątkowego miejsca, o którym dużo opowiedziała nam loretanka s. Wioletta w ramach pierwszej konferencji. W drugiej natomiast ks. prof. Bartosz Adaczewski przybliżył nam zagadnienie posługi nadzwyczajnych szafarzy chorym. Pokazał nie tylko ogromne znaczenie cierpiących dla Kościoła, ale i zachęcał do skupienia się na Komunii św. jako zjednoczeniu z Chrystusem, w miejsce rozważań nad postawą, w której się ją przyjmuje - relacjonuje ks. Ora.

Mszy św., która była centralnym punktem pielgrzymki, przewodniczył abp Józef Górzyński, metropolita warmiński i przewodniczący podkomisji ds. Służby Liturgicznej w Komisji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP. Homilię natomiast wygłosił gospodarz biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński.

- Pielgrzymka to nie jest wycieczka. Nie szukamy w niej atrakcji, ale celu, do którego zmierzamy. Podobnie też jest w naszym życiu. Nie są ważne towarzyszące nam doświadczenia, ale cel ziemskiej wędrówki. Tym miejscem, do którego zmierzamy, powinien być dom Ojca, Królestwo Boże. I wszystkie nasze siły, cała nasza uwaga, wszystkie nasze wysiłki mają się koncentrować na osiągnięciu tego celu - zachęcał bp Kamiński, zauważając, że również pielgrzymka do Loretto jest dla przybyłych częścią drogi do nieba.