Z modlitwą za mundurowych

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

publikacja 30.07.2021 15:37

Od lat najpierw w kościele NMP Królowej Polski, a później w kościele pw. Miłosierdzia Bożego świdniccy policjanci dziękują Bogu za kolejny rok służby.

Przedstawiciele świdnickiej policji w czasie Mszy św. Przedstawiciele świdnickiej policji w czasie Mszy św.
ks. Grzegorz Umiński

Organizatorem spotkania jest ks. Tomasz Zając, miejscowy kapelan mundurowych. Tym razem zaprosił do modlitwy 30 lipca również bp. Ignacego Deca.

- Wiemy dobrze, że praca policjanta jest służbą trudną i niebezpieczną. Policjant bowiem ma dość często styczność z ludźmi z marginesu społecznego, niekiedy z rozbójnikami, bandytami, złodziejami, z ludźmi, którzy wchodzą w konflikt z prawem, którzy są zagrożeniem dla spokojnych, uczciwych obywateli. Jakże często policjanci pacyfikują burdy, bijatyki uliczne, spory rodzinne, bójki pseudokibiców na stadionach. Są przy wypadkach drogowych, katastrofach. Gonią złodziei, przestępców, piratów drogowych.  Niekiedy na służbie bywają ranni, a nawet czasem  giną, gdy usiłują poskromić oprawców, bandytów, napastników.  Co pewien czas słyszymy o przypadkach utraty życia policjanta na służbie.  Policjanci służą także ludziom uczciwym, którzy są w potrzebie, którym potrzebna jest jakaś informacja czy pomoc. Nie rzadko się zdarza, że podjeżdżamy czy też podchodzimy  odważnie do patrolu policyjnego, by zasięgnąć informacji, by spytać o drogę czy odnaleźć jakąś poszukiwaną instytucję - wymieniał biskup senior w homilii dziękując za oddaną służbę przybyłym na spotkanie mundurowym.

Zauważył, że policjant, tak jak ksiądz czy lekarz, profesor uczelni wyższej i reprezentant każdego innego zawodu, powinien być najpierw szlachetnym człowiekiem.

- Powinien mieć dobrze ukształtowane sumienie. Powinien być uczciwy, sprawiedliwy i miłosierny.  Powinien być dyspozycyjny dla ludzi potrzebujących. Powinien zawsze stawać po stronie skrzywdzonego człowieka. Jak każdy uczciwy człowiek powinien zwalczać w sobie poczucie wyższości, do którego predysponuje go pełniona funkcja, powinien być bezinteresowny. Policjant powinien być człowiekiem wysokiej kultury, mieć szacunek dla każdego człowieka. Wiemy, że trzeba niekiedy stosować środki przymusu, jednakże w każdej sytuacji winniśmy mieć świadomość, że mamy do czynienia z człowiekiem, który jest stworzony na obraz i podobieństwo Boże - charakteryzował postawę stróża prawa.

Tego samego dnia na akademii z policjantami w Szczawnie-Zdroju i w Świdnicy spotkał się również bp Adam Bałabuch. On również dziękował świętującym za ich pracę, pogratulował odznaczeń i wyższych stopni. Życzył też błogosławieństwa Bożego, opieki św. Krzysztofa i bezpiecznej pracy dla dobra społeczeństwa.