Rzym. Na oazie poznają Kościół

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

publikacja 20.08.2021 16:57

Grupa młodzieży z archidiecezji gdańskiej i diecezji świdnickiej od dwóch tygodni odwiedza kościoły związane z historią chrześcijaństwa.

Rzym. Na oazie poznają Kościół Pamiątkowe zdjęcie na Dniu Wspólnoty w Asyżu. ks. Przemysław Pojasek /Foto Gość

W organizowanym przez ks. Mateusza Zawadzkiego i ks. Krzysztofa Paska III stopniu Oazy Nowego Życia bierze udział 50 osób, głównie z Pomorza. Są jednak również osoby z innych części Polski, w tym z diecezji świdnickiej. W Rzymie poznają nie tylko historię Kościoła apostołów i męczenników, ale też jego bogactwo liturgiczne czy wspólnotowe.

– Każdego dnia odwiedzaliśmy kolejne świątynie Wiecznego Miasta związane z omawianymi na rekolekcjach tematami. W programie były m.in. bazyliki większe, katakumby, kościół Quo Vadis i inne poświęcone pamięci świętych i męczenników miejsca. W znaku Piotra poznawaliśmy kolejnych papieży i ich wpływ na historię naśladowców Chrystusa. Zobaczyliśmy, jak - mimo że przez wieki Kościół był "casta meretrix" (świętą nierządnicą) - Chrystus kochał go niezmienną miłością. Sami też doświadczaliśmy własnych słabości, nie tylko tych duchowych, ale i zewnętrznych, jak zmęczenie czy upał, który nam doskwierał – mówi Weronika, jedna z uczestniczek.

Czytaj także:

Młodzież wraz z duchowymi opiekunami i grupą animatorów we Włoszech jest od 6 sierpnia i będzie tam gościć do niedzieli. Liczba 15 pełnych dni jest związana w Ruchu Światło-Życie z przeżywaniem tajemnic Różańca św. (jeszcze przed dodaniem Tajemnic Światła). Kolejne dni poza pielgrzymkami do kościołów wypełniały: Eucharystia, modlitwa liturgią godzin, praca w grupach, szkoła śpiewu, konferencje i syntezy.

– Mogliśmy zobaczyć, że nasi rówieśnicy z różnych części Polski mają podobne problemy i doświadczenie wiary. Rozmowy z animatorami i księżmi, którzy nam posługiwali, pomogły nam część z nich lepiej zrozumieć. Na spotkaniach z żywym Kościołem poznaliśmy też charyzmat karmelitów, którzy nas gościli przy kościele św. Pankracego w Rzymie. Na dniu wspólnoty odwiedziliśmy związane ze św. Franciszkiem i św. Klarą miejsca w Asyżu. Rekolekcje były bardzo wymagające i niezwykle bogate w treści. Pewnie jeszcze długo będą w nas pracowały – dodaje Miłosz z diecezji świdnickiej.

Wraz z młodzieżą rekolekcje odbywała również niewielka grupa małżeństw z Domowego Kościoła, która poza wspomnianymi treściami pracowała także nad dialogiem.