Bardo. Katecheci u Strażniczki Wiary

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

publikacja 30.08.2021 08:16

Spotkali się z biskupem, by Matkę Bożą prosić o wsparcie w wychowywaniu i kształceniu młodzieży i dzieci.

Wspólna modlitwa, wykład i poczęstunek wypełniły program pielgrzymki dla nauczycieli religii. Wspólna modlitwa, wykład i poczęstunek wypełniły program pielgrzymki dla nauczycieli religii.
ks. Przemysław Pojasek /Foto Gość

Podobnie jak w ubiegłych latach, 28 września w sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary Świętej w Bardzie katecheci z całej diecezji spotkali się w związku z początkiem nowego roku szkolnego i katechetycznego ze swoimi przełożonymi.

Organizatorzy celowo wybrali to miejsce, uznając że skoro celem katechezy jest doprowadzenie uczniów do dojrzałej wiary, to zasadne jest zawierzenie jej Maryi – strażniczce wiary.

Spotkanie rozpoczęło się adoracją Najświętszego Sakramentu, w czasie której katecheci mogli skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania. Jej kontynuacją była Msza św., której przewodniczył bp Marek Mendyk.

– Nasze talenty. Każdy jakiś ma, jedni mniej, inni więcej. Czy umiemy je w sobie znaleźć? A może patrzymy na swój talent, widzimy, że jest tylko jeden, a inni mają dwa czy pięć i czując się pokrzywdzeni, zakopujemy go w ziemi. I sami sobie opowiadamy o tym, co moglibyśmy osiągnąć, gdybyśmy mieli więcej talentów, a nie tylko jeden – zauważył biskup, zachęcając zebranych do wdzięczności wobec Boga za otrzymane dary, które nie tylko powinni przyjmować, ale i rozwijać.

Następnie podziękował katechetom, którzy w ostatnim czasie odeszli na emeryturę, a także pogratulował tym, którzy obchodzą w tym roku 25-lecie katechetycznej posługi. Wręczył też nowym katechetom misję kanoniczną, upoważniającą ich do głoszenia słowa Bożego w ramach katechezy szkolnej i parafialnej. Na koniec celebry zawierzył zebranych Matce Bożej.

W programie zaoferowano również konferencję pt. „Wychowanie do właściwego udziału w Eucharystii”, którą wygłosił ks. dr hab. Dominik Ostrowski – nowo mianowany rektor Wyższego Seminarium Duchownego diecezji świdnickiej.

Prelegent poruszył aspekt liturgiczny katechezy przygotowującej głównie do pierwszej Komunii Świętej. Wskazał na potrzebę właściwego rozumienia i wyjaśniania gestów, symboli i czynności związanych ze sprawowaniem i przeżywaniem Eucharystii. Zwrócił też uwagę na aspekty przygotowania do tego sakramentu, na które katecheci powinni zwracać uwagę w pracy z dziećmi.

– Dobrze pamiętać o tym, że termin „liturgia” pomimo dość banalnego źródłosłowu (można by sprowadzić go nawet do takich dosłownych określeń jak „dzieło społeczne” lub „czyn ludowy”), oznacza rzeczywistość zupełnie nie-ludzką w znaczeniu swego pochodzenia, a więc rzeczywistość Boską, dzieło Boże, jak zresztą bywała przez wieki nazywana („opus Dei”, „służba Boża”) – wyjaśniał ks. Ostrowski.

Głos zabrał też ks. dr Marek Korgul, dyrektor Wydziału Katechetycznego i organizator spotkania. Przekazał zebranym komunikaty, w których podziękował za ich niełatwą pracę w minionym roku naznaczonym pandemią, pogratulował katechetom z kolejnym stopniem awansu zawodowego i gorąco zachęcił do troski o doskonalenie zawodowe i szeroko pojętą formację katechetów. Ponadto przypomniał, że warunkiem skuteczności katechezy jest przede wszystkim osoba katechety oraz ciekawy, interesujący sposób jej prowadzenia. Spotkanie zakończyło się odmówieniem Koronki do Bożego Miłosierdzia.