"Muzyka rodziny Wieniawskich" zabrzmi w Szczawnie-Zdroju

Kamil Gąszowski Kamil Gąszowski

publikacja 01.09.2021 10:36

Pod takim hasłem odbędzie się 56. Międzynarodowy Festiwal im. H. Wieniawskiego. Oprócz twórczości wybitnego skrzypka i kompozytora zaprezentowane zostaną utwory jego brata Józefa, a także córki Ireny.

Mirosław Kowali, dyrektor Teatru Zdrojowego, Marek Fedoruk, burmistrz miasta, oraz Maciej Kieres, dyrektor artystyczny festiwalu podczas prezentacji programu wydarzenia. Mirosław Kowali, dyrektor Teatru Zdrojowego, Marek Fedoruk, burmistrz miasta, oraz Maciej Kieres, dyrektor artystyczny festiwalu podczas prezentacji programu wydarzenia.
Kamil Gąszowski /Foto Gość

W dniach 9-12 września w salach koncertowych Teatru Zdrojowego w Szczawnie-Zdroju, ale również w otwartej przestrzeni hali spacerowej parku zdrojowego odbywa się 56. Międzynarodowy Festiwal Henryka Wieniawskiego. – Po Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju i Moniuszkowskim w Kudowie-Zdroju jest to trzeci najstarszy festiwal w Polsce. W jednym regionie organizowane są trzy najstarsze festiwale muzyczne, dodatkowo oparte na twórczości trzech najważniejszych narodowych kompozytorów – mówi Maciej Kieres, dyrektor artystyczny festiwalu.

Oprócz twórczości H. Wieniawskiego zaprezentowane zostaną m.in. kompozycje jego brata Józefa, jak również córki Ireny, stąd hasło tegorocznego festiwalu to „Muzyka rodziny Wieniawskich”. – Ideą festiwalu nie jest prezentowanie jedynie twórczości Henryka Wieniawskiego. On nie był zbyt pracowitym kompozytorem, pozostało po nim 27 dzieł, w tym dwa koncerty smyczkowe. Gdybyśmy grali tylko jego utwory, formuła festiwalu dawno by się wyczerpała. Ale miał on brata, znakomitego pianistę, z którym przez 5 lat tworzył duet znany w całej Europie. Natomiast córka, Irena Regina Wieniawska vel Poldowski, była świetną kompozytorką. Większość swojego życia spędziła w Stanach Zjednoczonych i tam za życia i po śmierci była doceniana. W Polsce jednak nikt się nią nie zainteresował – dodaje M. Kieres. W ramach festiwalu odbędzie się również prelekcja Marka Dyżewskiego nt. twórczości muzycznej rodziny Wieniawskich.

Nowością był prolog festiwalu, który odbył się 14 sierpnia, w rocznicę koncertu, który Wieniawski zagrał w 1855 r. W hali spacerowej tysiąc osób wysłuchało wykonanych w aranżacji jazzowej „Czterech pór roku” Vivaldiego. Wydarzenie to było elementem świętowania 800-lecia powstania miasta, ale jak zapowiadają organizatorzy może na stałe wpisać się w program imprezy. – Bardzo dobrze, że ten festiwal nie jest tylko odtwórczy, ale zachęca artystów do sięgania po nowe, twórcze propozycje – mówi Mirosław Kowalik, dyrektor Teatru Zdrojowego.

W ramach obchodów rocznicy powstania miasta podczas sobotniego koncertu zostanie zaprezentowany również utwór Hugo Pohla związanego ze Szczawnem-Zdrój. Zadedykował go księżnej Daisy, której rodzina była właścicielem szczawieńskiego kurortu. Został on odnaleziony w jednej z bibliotek przez Iwonę Czech, prezes Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju, a na potrzeby festiwalu przetłumaczony z języka niemieckiego.

Program festiwalu dostępny jest na stronie Teatru Zdrojowego. Wstęp na wydarzenie jest wolny, jedynie na koncerty inauguracyjny oraz finałowy należy pobrać bezpłatne bilety dostępne w siedzibie teatru.