Polanica-Zdrój. Zmarł ks. Antoni Kopacz

oprac. xp

publikacja 14.01.2022 07:08

Po latach walki z chorobą odszedł w nocy z 13 na 14 stycznia 2022 roku. Od 30 lat był proboszczem parafii Wniebowzięcia NMP.

Ks. Antoni Kopacz w czasie peregrynacji figury Matki Bożej Fatimskiej. Ks. Antoni Kopacz w czasie peregrynacji figury Matki Bożej Fatimskiej.
ks. Przemysław Pojasek /Foto Gość

Msze św. żałobne będą celebrowane w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Polanicy-Zdroju we wtorek 18 stycznia o godz. 17.00 oraz w środę 19 stycznia o godz. 12.00. Msza św. pogrzebowa natomiast odbędzie się w kościele pw. NMP Matki Kościoła w Rudniku nad Sanem - Stróży (diecezja sandomierska) w czwartek 20 stycznia o godz. 13.00 i będzie jej przewodniczył bp Ignacy Dec.

W ostatni wieczór był bardzo radosny. Spotkał się jeszcze z wikariuszami, którzy wrócili z wizyty duszpasterskiej. W nocy jednak źle się poczuł i zadzwonił po jednego z nich. Mimo pomocy pogotowia, nie udało się go uratować. 

Ks. prał. Antoni Kopacz urodził się 14 marca 1950 r. w Rudniku nad Sanem, w rodzinie robotniczo-chłopskiej, jako trzecie dziecko Stanisława i Weroniki zd. Karaś. Dwaj poprzedni braci zmarli w 1949 roku w wieku 3 i 2 lat. Rodzice zajmowali się gospodarstwem rolnym, ojciec dodatkowo pracował jako stolarz w Spółdzielni Rzemieślniczej w Rudniku n. Sanem.

Szkołę Podstawową ukończył w Stróży. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Rudniku nad Sanem w 1968 r. wstąpił do Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu, które zwieńczył stopniem magistra teologii na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu z zakresu historii Kościoła, przedstawiając pracę na temat: „Kult Najświętszego Sakramentu w Archidiakonacie Opolskim w XVII wieku” pod kierunkiem ks. bp. prof. dr hab. Wincentego Urbana.

Święcenia kapłańskie otrzymał 25 maja 1974 r. z rąk bp. Wincentego Urbana, ówczesnego wikariusza kapitulnego. Pierwszą placówką, w której pracował dwa lata w charakterze wikariusza była parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kamiennej Górze (1974–1976). Następnie jako wikariusz pracował w parafiach: Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Lądku-Zdroju (1976–1980); Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Legnicy (1980–1982); Podwyższenia Krzyża św. w Wałbrzychu-Podzamcze (1982–1985).

27 czerwca 1985 roku został proboszczem w parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski i św. Maternusa w Stroniu Śląskim. Tutaj dał się poznać jako proboszcz dbający o świątynie: odnowił trzy kościoły (dwa w Stroniu Śl. i jeden w Siennej). Najwięcej trudu i pracy włożył w odnowienie wnętrza świątyni parafialnej, zniszczonego przez pożar, oraz w renowację kościoła filialnego w Siennej. Za trud wniesiony w odnowienie świątyń otrzymał od kard. Henryka Gulbinowicza 12 czerwca 1992 r. godność kanonika z przywilejem noszenia odpowiedniego stroju: rokiety i mantoletu. Podczas prowadzonej wizytacji parafii w 1992 r. kardynał zaproponował mu także parafię w Polanicy-Zdroju, którą przyjął.

19 czerwca 1992 r. ks. Antoni Kopacz objął parafię pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Polanicy-Zdroju po ks. Zygmuncie Barmińskim. Tego samego roku, 15 września, został referentem Duszpasterstwa Turystycznego i Wczasowego w archidiecezji wrocławskiej. 29 października 1993 r. został dziekanem dekanatu Polanica-Zdrój i pełnił ten urząd do końca życia. Za wniesiony wkład pracy w parafii i zasługi dla Kościoła na wniosek kard. Henryka Gulbinowicza 10 listopada 1997 r. Ojciec Święty Jan Paweł II obdarzył go godnością honorowego kapelana. Papież Benedykt XVI w 2012 r. włączył go do grona prałatów domowych.

Po powstaniu diecezji świdnickiej 14 lutego 2005 r. bp Ignacy Dec powołał ks. Kopacza do Rady Ekonomicznej Diecezji Świdnickiej i włączył do Rady Kapłańskiej i Rady Konsultorów. 28 września 2005 r. został włączony w skład kanoników gremialnych Świdnickiej Kapituły Katedralnej. Wielokrotnie był odznaczany zarówno przez władze kościelne, jak i świeckie. W ostatnich latach cierpiał na wiele schorzeń. Zmarł w nocy z 13 na 14 stycznia 2022 r.