Ostatni ton Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

publikacja 26.01.2022 08:50

W święto Nawrócenia św. Pawła Apostoła przedstawiciele trzech denominacji spotkali się w Kościele Pokoju na wspólnej modlitwie liturgią słowa.

Wspólna modlitwa i śpiewanie kolęd zakończyły obchody ekumenicznego tygodnia. Wspólna modlitwa i śpiewanie kolęd zakończyły obchody ekumenicznego tygodnia.
ks. Przemysław Pojasek /Foto Gość

Spotkanie kończące obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan odbyło się 25 stycznia w Świdnicy. Witając gości, luterański biskup Waldemar Pytel przypomniał, że jak kiedyś Mędrców do Chrystusa prowadziła gwiazda, tak współczesnych Jego wyznawców prowadzi słowo Boże. Stąd wybór formy ostatniego z tegorocznych styczniowych wydarzeń ekumenicznych w diecezji świdnickiej. Fragmenty Pisma Świętego i modlitwy odczytane przez przedstawicieli trzech denominacji przeplatane były kolędami w wykonaniu Macieja Batora, miejscowego kantora. Homilię wygłosił bp Adam Bałabuch.

- Potrzebna jest nam mądrość i roztropność, by odkryć drogę wspólnego podążania różnych wyznań chrześcijańskich do jedności, o którą modlił się Chrystus w Wieczerniku podczas ostatniej wieczerzy. Tę drogę można jedynie odkryć, wsłuchując się w głos Ducha Świętego, bo to nie może być droga przez nas wymyślona, ale droga, którą chce nas prowadzić Duch Święty. Odkrywamy zarazem, że łączy nas na niej wiara w naszego Pana i Zbawiciela Jezusa Chrystusa, Syna Bożego, który zstąpił z nieba, stał się człowiekiem, aby dokonać dzieła zbawienia - podkreślał biskup pomocniczy diecezji świdnickiej.

Zauważył, że nie wystarczy już tylko wzajemna akceptacja, ale trzeba wspólnego świadectwa o miłości Boga do człowieka. 

- Ewangeliczne świadectwo, na które świat jest wrażliwszy, to poświęcenie uwagi ludziom i miłość okazywana ubogim i maluczkim - tym, którzy cierpią. Bezinteresowność tej postawy i działań, stanowiąca głęboki kontrast z egoizmem obecnym w każdym człowieku, rodzi konkretne pytania, które otwierają na Boga i na Ewangelię. Również troska o pokój, sprawiedliwość, prawa człowieka stanowi świadectwo dawane Ewangelii. Konkretnym przykładem wspólnego ewangeliczne świadectwa jest np. Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, które jest prowadzone przez Caritas wspólnie z Diakonią Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Diakonią Kościoła Ewangelicko-Reformowanego oraz Prawosławnym Ośrodkiem Miłosierdzia Eleos - wymieniał bp Bałabuch.

Na spotkanie do Kościoła Pokoju wraz z nim z Kościoła rzymskokatolickiego m.in. przybyli: bp Ignacy Dec, ks. Jarosław Lipniak, ks. Krzysztof Ora oraz delegacja świdnickiego Wyższego Seminarium Duchownego.

Przypomnijmy, że w diecezji obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan rozpoczęły się 16 stycznia w Witoszowie Dolnym (Ekumenizm za gwiazdą ze Wschodu). Przedstawiciele podzielonego Kościoła spotkali się także tego dnia w cerkwi św. Mikołaja Cudotwórcy (Przestrzegał przed postawą Heroda), w świdnickiej katedrze (Ekumeniczne nieszpory w świdnickiej katedrze) i na kręglach w wałbrzyskim Hotelu "Maria" (Wałbrzych. Ekumeniczne zawody w kręgle).