Lubachów. Zagrają wzruszający musical

oprac. xp

publikacja 04.02.2022 13:13

Od tygodnia ponad 20-osobowa grupa uzdolnionej wokalnie i teatralnie młodzieży z gminy Świdnica w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym uczy się śpiewać, grać i tańczyć, by opowiedzieć historię, która ich poruszyła.

Taniec, śpiew i historia dziewczyny, która rozkrusza serca swoich kolegów i koleżanek. Taniec, śpiew i historia dziewczyny, która rozkrusza serca swoich kolegów i koleżanek.
ks. Przemysław Pojasek /Foto Gość

Praca biorących udział w tegorocznych warsztatach organizowanych przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej rozpoczęła się już w sierpniu 2021 r. na ich dziewiątej edycji. Przygotowano wówczas materiał do nagrań studyjnych, z których powstała płyta w formie słuchowiska. Tym razem pojawił się pomysł, by na bazie wcześniej nagranych piosenek warsztatowych autorstwa Dariusza Jarosa i Tadeusza Szarwaryna przygotować widowisko „Dzielmy się nadzieją".

- Połączyliśmy muzykę z teatrem nawiązującym do elementów profilaktyki, a w szczególności problemu zamknięcia się młodych ludzi w świecie technologii. Widzimy, jak wielu młodych, a nawet dorosłych, jest tego zupełnie nieświadomych. Zaniedbują szereg relacji rówieśniczych i rodzinnych. W tym cyfrowym świecie zapominają o rzeczywistości, która realnie dotyka każdego człowieka - jego wrażliwości, uczuć, trosk i problemów, z którymi coraz trudniej jest poradzić sobie w osamotnieniu - mówi Tadeusz Szarwaryn.

W przygotowania młodych artystów włączyli się także Joanna Jaros i Anna Lutz. O szczegółach musicalu i pracy nad nim przeczytacie więcej w kolejnym 7/2021 numerze świdnickiej edycji „Gościa Niedzielnego”, a 18 lutego 2022 r. o godz. 18. w sali Teatru Świdnickiego Ośrodka Kultury odbędzie się premierowy pokaz dokonań „rozśpiewanych dzieciaków gminy Świdnica".

Dodajmy, że od 10 lat organizacja muzycznych warsztatów wokalnych realizowana jest m.in. za pośrednictwem Gminnego Studia Nagrań. W 2012 roku dzięki funduszom unijnym zostały zakupione mikrofony, słuchawki, kolumny, aktywny monitor studyjny, sprzęt komputerowy i oprzyrządowanie na łączną kwotę ponad 10,9 tys. zł. Projekt został dofinansowany z PROW 2007-2013 w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju w kwocie 6,2 tys. zł