Kamieniec Ząbkowicki. Wiara bez granic

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

publikacja 21.03.2022 11:45

To tytuł projektu transgranicznego realizowanego przez miejscową parafię Wniebowzięcia NMP z partnerską wspólnotą pod tym samym wezwaniem w czeskim Neratově.

Przedsionek, w którym można zobaczyć panoramę okolicy. Przedsionek, w którym można zobaczyć panoramę okolicy.
Lidia Wiśniewska

Jest on związany z poprzednią inwestycją zatytułowaną „Łączy nas wiara” (więcej TUTAJ) realizowaną od 1 kwietnia 2017 r. do 31 marca 2018 r. Podczas trwania projektu obie parafie zaprzyjaźniły się, odwiedzały, a ich kontakty zaowocowały kolejnym wspólnym pomysłem.

- Połączyła nas wiara i sprawiła, że dla naszych parafii nie ma granic, stąd też nazwa projektu "Wiara bez granic".  Okres jego realizacji trwa od początku kwietnia 2021 r. i zakończy się w marcu tego roku. Głównym celem było poszerzenie i urozmaicenie oferty turystycznej poprzez odnowienie obiektów dziedzictwa kulturowego. Założyliśmy poprawę stanu dwóch zabytków oraz zainteresowanie nimi poprzez towarzyszące działania promocyjne - wyjaśnia Lidia Wiśniewska.

Wspomniane przez nią zabytki to po czeskiej stronie kaplica cmentarna w Neratově, pozostałość po pierwszym murowanym kościele, w którym pełniła rolę prezbiterium. Po polskiej natomiast stronie renowacji zostało poddane pokrycie hełmu wieży kościoła filialnego św. Maternusa w Sosnowej.

- Został on zbudowany w miejscu małego kościółka przez kamienieckich cystersów w stylu późnego baroku. W 1722 roku, po zakończeniu kompleksowej przebudowy w stylu barokowym opactwa w Kamieńcu Ząbkowickim, ówczesny opat Gerard Woywoda podjął decyzję o ufundowaniu przez zakon cystersów nowego kościoła w Sosnowej. Stary kościół wyburzono, a na jego miejscu wybudowano nowy. Budowę zakończono w 1799 roku. Projektował go i budował Thaddeus Gross. Po sekularyzacji zakonu cystersów w 1810 roku Sosnowa weszła w skład posiadłości królowej niderlandzkiej Fryderyki Louisy Wilhelminy z rodu Hohenzollernów, a w 1838 otrzymała go jej córka - Marianna Orańska, W ten sposób historia kościoła w Sosnowej wiąże się z dwoma najważniejszymi szlakami na naszym terenie - dodaje menadżer projektu ze strony polskiej.

Hełm pokryto łupkiem osadzonym na drewnianym goncie, który jest obecnie rzadko spotykany i kosztowny. Na wieży zamontowano także obrotową kamerę, przekazującą obraz do monitora w przedsionku z możliwością sterowania nią oraz zbliżania obrazu. Stworzono w ten sposób swoistą "zdalną wieżę widokową". Pozwoli to na podziwianie miejscowych widoków. W przedsionku została zamontowana także mała ekspozycja fotografii wsi i jej mieszkańców na przestrzeni lat.

Spotkanie kończące projekt odbyło się 19 marca w Sosnowej. Wzięli w nim udział m.in. ks. Wojciech Dąbrowski (dotychczasowy proboszcz parafii w Kamieńcu), jego następca ks. Wojciech Zmysłowski oraz proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Neratovie ks. Josef Suchár. Byli też koordynatorzy projektu, władze samorządowe oraz przewodniczący rady parafialnej i mieszkańcy wsi.

Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis, z Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020 "Przekraczamy granice" (Fundusz Mikroprojektów), nr CZ.11.2.45/0.0/0.0/16_008/0002732