Zaczęli świętowanie, zaprosili Ukraińców

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

publikacja 05.04.2022 13:00

Uroczystości jubileuszowe strzegomianie rozpoczęli Mszą św. pod przewodnictwem bp. Marka Mendyka. Wśród specjalnych gości znaleźli się wojenni uchodźcy mieszkający na terenie miasta.

Bp Marek Mendyk w asyście ks. Marka Babuśki w procesji wejścia. Bp Marek Mendyk w asyście ks. Marka Babuśki w procesji wejścia.
ks. Przemysław Pojasek / Foto Gość

Powitał ich 3 kwietnia ks. Marek Babuśka, proboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

- Witam gości z Ukrainy, których dzięki zaangażowaniu naszego biskupa gościmy na terenie diecezji, dając im dach nad głową, ale i otwarte, gorące ludzkie serca. Mieszkanie znaleźli w domach prowadzonych przez świdnicką Caritas, a także w seminarium. Obecni są również w Strzegomiu, zarówno u sióstr elżbietanek, jak i w naszym domu parafialnym. Dlatego dziś ze Strzegomia, jednego z najstarszych miast Polski, płynie na cały świat przekaz o pokoju na świecie, w Polsce, na Ukrainie, o pokoju w naszych sercach - podkreślał prałat.

Mówił też o średniowiecznej świątyni, zbudowanej z granitu i bazaltu - twardych skał, które ukształtowały mocny w wierze charakter strzegomian. Zauważył, że przejawia się on w aktywnym umacnianiu postaw chrześcijańskich, a także w krzewieniu wartości historycznych i ludowych. Do tematu nawiązał w homilii również bp Marek Mendyk.

- Zapytał mnie kilka dni temu jeden z moich rozmówców, patrząc na to, co dzieje się dzisiaj w świecie: Czy człowiek jest - mimo wszystko - istotą dobrą? Jest stworzony przez Boga, a wszystko, co Bóg stworzył, jest dobre. Na dnie duszy każdego człowieka ukryte jest pragnienie dobra. Nie jesteśmy kimś przypadkowym na świecie, stworzył nas Bóg - Ten, który jest początkiem i miarą wszelkiego dobra. Dlatego mimo powodzi zła wokół nas, zła, które sami pomnażamy i pogłębiamy, dobro jest nieusuwalnym jądrem duszy człowieka - pocieszał pasterz diecezji świdnickiej.

Zachęcał, by mówić o nadziei, o przekonaniu, że dobro jest największą siłą świata, a jego fundament i ukoronowanie odnajdujemy w Jezusie Chrystusie, w Jego zwycięstwie i w Jego przedziwnej obecności w naszym życiu.

- Widać to dzisiaj tak bardzo wyraźnie wobec uciekających przed straszliwą wojną naszych braci i siostry z Ukrainy. Niech wspólne działanie ku dobremu wszystkich nas połączy. Niech połączy zachowanie właściwej „miary człowieczeństwa” - dodał.

Dodajmy, że w tym roku Strzegom obchodzi trzy okrągłe rocznice: 780. rocznicę nadania praw miejskich, 20. rocznicę nadania kościołowi tytułu bazyliki i 10​. rocznicą ogłoszenia patronami miasta świętych apostołów Piotra i Pawła. W ramach obchodów przewidziano także uroczystości 3 maja (udostępnienie mieszkańcom Fortu Gaj), 17-19 czerwca (Święto Granitu), 9-14 sierpnia (Międzynarodowy Festiwal Folkloru), 21 sierpnia (dożynki), 18 grudnia (bożonarodzeniowe spotkanie mieszkańców).