Z Domowym Kościołem i oazą o wolności

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

publikacja 17.05.2022 14:00

W połowie maja w domu rekolekcyjnym sióstr marianek w Bardzie odbył się Diecezjalny Dzień Wspólnoty Ruchu Światło-Życie. Przybyło na niego ponad 180 osób.

Para diecezjalna Małgorzata i Krzysztof Jaśkowiakowie odpalający świecę, symbol obecności Chrystusa na spotkaniu. Para diecezjalna Małgorzata i Krzysztof Jaśkowiakowie odpalający świecę, symbol obecności Chrystusa na spotkaniu.
ks. Przemysław Pojasek / Foto Gość

Tematem ostatniego w tym roku formacyjnym spotkania wspólnoty było "Wyzwolenie”. Nawiązywał do niego w konferencji ks. Mirosław Rakoczy, przytaczając fragmenty jednej z książek autorstwa ks. Franciszka Blachnickiego.

- Sięgając po lekturę „Postsovieticum, czyli nie wolno ci być niewolnikiem”, zobaczymy, że diagnozy stawiane przez założyciela Ruchu Światło-Życie są niezwykle aktualne, gdy popatrzymy na to, co dzieje się świecie, a zwłaszcza w naszym rejonie, w perspektywie wojny na Ukrainie. „W naszej świadomości zachodzi związek przyczynowy, pewnego rodzaju sprzężenie zwrotne pomiędzy pojęciami „wyzwolenie” a „wolność”. Wolność będzie konsekwencją, bezpośrednim owocem wyzwolenia. Gdy zostaniemy wyzwoleni - będziemy wolni. […] Chciałbym tutaj zakwestionować powyższy schemat myślowy, postawić znak zapytania nad jego słusznością. Wolność nie jest prostym skutkiem wyzwolenia. Trzeba uwolnić się od powyższego schematu, bo jest on niebezpieczny w skutkach, prowadzi do postaw biernych i wyczekujących oraz do złudnych nadziei. W rzeczywistości relacja pomiędzy wolnością a wyzwoleniem jest zupełnie inna: to wolność prowadzi do wyzwolenia, a nie odwrotnie!” - cytował diecezjalny moderator.

Dalej mówił o wewnętrznej wolności, która nawet poddana terrorowi nie ulega zniszczeniu. Podkreślał, że ludzie nawet w więzieniu mogą być wewnętrznie wolni. Pytał zebranych o to, na ile oni są wolni. Pogłębieniem odpowiedzi na to zagadnienie była praca w grupach. W czasie Mszy św. natomiast temat wolności duchowny odniósł do miłości, o której mówiła tego dnia liturgia Słowa.

W programie Diecezjalnego Dnia Wspólnoty, który odbył się w domu bardzkich marianek 15 maja, Małgorzata i Krzysztof Jaśkowiakowie zaplanowali także czas na bieżące ogłoszenia. Dzieci i młodzież miały z Ruchu Światło-Życie miały natomiast oddzielne zajęcia, w czasie których również rozmawiały o wolności.