Żarów. Odpust ze złotym jubileuszem

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

publikacja 25.06.2022 08:22

Święto parafialne, któremu przewodniczył bp Adam Bałabuch, wykorzystano by uczcić 50-lecie święceń kapłańskich ks. Józefa Knapczyka.

Ks. Józef Knapczyk wraz z ks. Piotrem Ważydrągiem w asyście bp. Adama Bałabucha. Ks. Józef Knapczyk wraz z ks. Piotrem Ważydrągiem w asyście bp. Adama Bałabucha.
ks. Przemysław Pojasek / Foto Gość

Zanim jednak skupił wzrok wiernych i duchownych, zebranych w żarowskim na jubilacie, mówił o wyjątkowej miłości Chrystusa do człowieka.

- Jego serce z nikogo nie rezygnuje. Całą miłością ogarnia każdego pojedynczego człowieka. Jego cierpienie z powodu zagubienia choćby jednego ukazuje nam, jaką ogromną wartość ma każdy z nas w Jego oczach i jak bardzo jesteśmy przez Niego miłowani. To Boża miłość, która tak pięknie objawiła się w Jezusie Chrystusie, zwłaszcza w tajemnicy Jego śmierci i  zmartwychwstania. Bo nikt nie ma miłości większej od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za  przyjaciół - przypomniał w homilii 24 czerwca.

Dodał, że przedłużeniem Serca Jezusowego są także ci, którzy idą w jego imię i świadczą miłosierdzie, potrafią kochać drugiego człowieka ze względu na Pana Boga.

- Każdy kapłan w szczególny sposób jest powołany, by być przedłużeniem miłości Serca Jezusowego. Dzisiaj mamy w szczególny sposób na myśli dostojnego jubilata ks. Józefa Knapczyka. Podczas tej Mszy św. składamy na ołtarzu także nasze wotum dziękczynne za 50 lat kapłańskiej posługi ks. Józefa - zapowiadał biskup.

Przypomniał też życiorys ks. Józefa Knapczyka, zauważając, że obecność i modlitwa w jego intencji jest wyrazem wdzięczności za 50 lat jego kapłaństwa. Okazali ją również przedstawiciele grup parafialnych, którzy po zakończeniu Mszy św. złożyli jubilatowi życzenia i wręczyli upominki.

Ks. Józef Knapczyk urodził się w Bieńkówce koło Wadowic 14 lutego 1946 r. Do szkoły średniej chodził w Kalwarii Zebrzydowskiej. Było to kolegium franciszkańskie. Maturę zdał w Krakowie. W 1962 roku wstąpił do ojców bernardynów. Po odbyciu nowicjatu w Leżajsku w 1965 r. rozpoczął studia w Wyższym Seminarium Duchownym Ojców Bernardynów w Krakowie i Kalwarii Zebrzydowskiej. Studia były przerwane służbą wojskową w Bartoszycach w latach 1966-68. Ostatecznie ukończył studia na Papieskim Wydziale Teologii Katolickiej w Krakowie w 1972 r. Wcześniej w 1970 r. złożył śluby zakonne w zakonie franciszkanów, prowincji ojców bernardynów. 13 lutego 1972 roku został wyświęcony na kapłana w Kalwarii Zebrzydowskiej. Po święceniach przebywał dwa lata  w klasztorze w Kole i podjął dalsze studia z zakresu Biblii na ATK w Warszawie.

Znaczna zmiana w życiu ks. Józefa nastąpiła w 1974 r., kiedy to udał się na misje do Konga belgijskiego (Zair), gdzie posługiwał w różnych parafiach i diecezjach. Od 1988 r. podjął posługę na stałe w Belgii w duszpasterstwie parafialnym jako proboszcz na kilku parafiach. W 1992 roku otrzymał obywatelstwo belgijskie, a w 1994 r. został kapłanem archidiecezji brukselskiej, do której został inkardynowany (przyjęty) przez kardynała Dannellssa.  Obecnie ks. Józef cieszy się pobytem w Polsce i możliwością pomocy duszpasterskiej w dekanacie żarowskim. 

W czasie uroczystości wspomniano również ks. Zenona Ochela, który dzień wcześniej obchodził 65. rocznicę święceń kapłańskich i przez wiele lat był proboszczem parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa.