Hetmanko, chroń polskich żołnierzy!

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

publikacja 01.07.2022 18:36

Biskup świdnicki w kłodzkim kościele Wniebowzięcia NMP polecał w 15. rocznicę utworzenia 22 Karpacki Batalion Piechoty Górskiej.

Po zakończeniu celebry w Rynku odbył się apel, w czasie którego podsumowano działalność batalionu i przypomniano najważniejsze wydarzenia z okresu 15 lat. Po zakończeniu celebry w Rynku odbył się apel, w czasie którego podsumowano działalność batalionu i przypomniano najważniejsze wydarzenia z okresu 15 lat.
archiwum prywatne

Wyjaśniał, że przejął on dziedzictwo dwóch dywizji karpackich (11 Karpackiej Dywizji Piechoty i 3 Dywizji Strzelców Karpackich), jednej brygady (Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich),  ale także 49 Huculskiego Pułku Strzelców. 

- Na krótko przed wojną polsko-bolszewicką do grona formacji, które przyjęły symbolikę związaną z szeroko pojętą góralszczyzną dołączyła jeszcze jedna dywizja piechoty, stacjonująca na terenie południowo-wschodnich kresów Polski. W związku z umiejscowieniem jednostki oraz posiadanymi żywymi związkami z Huculszczyzną 20 lutego 1937 r. Minister Spraw Wojskowych zmienił do tego czasu obowiązującą nazwę 11 Dywizji Piechoty na 11 Karpacką Dywizję Piechoty. Historia batalionu to także trudny szlak bojowy okresu II wojny światowej. To także obrona Tobruku, również walki w Iraku, bitwa o Monte Cassino i inne ważne miejsca – przypominał bp Marek Mendyk.

Dziękował polskim żołnierzom także za współczesne wyzwania. Za to, że od samego początku niezwykle ofiarnie wspierało działania, by powstrzymać epidemię koronawirusa oraz złagodzić jej skutki.

- Żołnierze transportowali środki medyczne i tlen do szpitali, pobierali wymazy oraz wspierali punkty szczepień, prowadzili dezynfekcję, transportowali żywność i środki ochrony osobistej, opiekowali się kombatantami. Dzisiaj zapewniają bezpieczeństwo dla całego kraju. Na wasze ręce dziękujemy wszystkim żołnierzom za postawę wzorowaną na tej sprzed 100 lat – dodał, polecając ich Bogu przez przyczynę Maryi, Królowej Polski i Hetmanki spraw trudnych.

Po zakończeniu Mszy św. na kłodzkim Rynku przeprowadzony został uroczysty apel, w czasie którego podsumowano działalność batalionu i przypomniano najważniejsze wydarzenia z 15 lat. Na placu przy Moście św. Jana zorganizowany został także piknik, w którym żołnierze z batalionu oraz kłodzkie służby mundurowe prezentowały sprzęt i wyposażenie wozów bojowych. Oprawę muzyczną przygotowała Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.