XIX PPDŚ. Ruszyli ku wolności

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

publikacja 01.08.2022 12:09

Pielgrzymi z diecezji świdnickiej są już w drodze na Jasną Górą. W tym roku idą pod hasłem "Wolni i wyzwalający".

Pamiątkowe zdjęcie biskupów ze służbami medycznymi. Pamiątkowe zdjęcie biskupów ze służbami medycznymi.
ks. Przemysław Pojasek / Foto Gość

O wolności mówił w katedrze 1 sierpnia bp Adam Bałabuch.

- Chrystus przychodzący w darze Eucharystii przynosi człowiekowi prawdziwą wolność. Mówił nam o tym 25 lat temu we Wrocławiu podczas Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego św. Jan Paweł II. Powiedzaił wówczas do zgromadzonych: „Ty zostawiłeś nam dar Eucharystii, by ład wewnętrznej tworzyć wolności. Na czym polega ów ład wolności, wzorowany na Eucharystii? W Eucharystii Chrystus jest obecny jako Ten, który siebie daje w darze człowiekowi, jako Ten, który człowiekowi służy: «Umiłowawszy swoich, do końca ich umiłował» (por. J 13,1). Prawdziwa wolność mierzy się stopniem gotowości do służby i do daru z siebie. Tylko tak pojęta wolność jest prawdziwie twórcza, tak pojęta wolność buduje nasze człowieczeństwo, tak pojęta wolność buduje prawdziwe więzi międzyludzkie. Buduje i jednoczy, a nie dzieli! Jak bardzo tej jednoczącej wolności potrzeba światu, potrzeba Europie, potrzeba Polsce!” - cytował za papieżem.

XIX PPDŚ. Msza św. rozpoczynająca pielgrzymkę

Podkreślał, że Kościół zaprasza do tej eucharystycznej szkoły wolności, abyśmy wpatrzeni z wiarą w Eucharystię stali się budowniczymi nowego ewangelicznego ładu wolności - wewnątrz nas samych, a także w społeczeństwach, w których przyszło nam żyć i pracować.

Za przykład takiej służby dał patrona dnia św. Alfonsa Marię Liguoriego. - Święty biskup uczył: Jeśli ktoś nie pokocha Jezusa ukrzyżowanego, nie pokocha Go nigdy. Z głoszeniem przez św. Alfonsa miłości Bożej i umiłowania Jezusa cierpiącego łączyło się konsekwentne wezwanie do dokonania radykalnego nawrócenia. Polegać ono miało w rzeczywistości na tym, by na miłość Boga odpowiedzieć świętością codziennego życia - podkreślał biskup pomocniczy.

XIX PPDŚ. Wystartowali spod świdnickiej katedry

Zachęcał też, by pielgrzymi podczas drogi do Częstochowy, ale także na drodze życia ukazywali światu, co znaczy żyć w prawdziwej wolności dziecka Bożego.

Głos zabrali również organizatorzy, przypominając najważniejsze zasady. Po wręczeniu biskupowi koszulki pielgrzymkowej i uroczystym błogosławieństwie kończącym Eucharystię pątnicy rozpoczęli pierwszy etap wędrówki. Wraz z nimi do granic miasta udali się bp Adam Bałabuch i bp Ignacy Dec.

Czytaj także:
XIX PPDŚ. Za tydzień ruszamy na Jasną Górę!
XIX PPDŚ. Sprawdzili trasę przed pielgrzymką