XIX PPDŚ. Franciszkański początek

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

publikacja 02.08.2022 15:54

Krzczonów, Jaźwina i Ratajno - to miejscowości, które pątnicy odwiedzili pierwszego dnia wędrówki. W ostatniej z nich po rozłożeniu namiotów wzięli udział w pierwszym pielgrzymkowym Apelu Jasnogórskim.

Ojcowie franciszkanie w czasie wieczornego nabożeństwa udzielili specjalnego błogosławieństwa. Ojcowie franciszkanie w czasie wieczornego nabożeństwa udzielili specjalnego błogosławieństwa.
Magdalena Kapuścińska

Poprowadzili go kłodzcy franciszkanie z grupy 3. na czele z o. Emilianem Gołąbkiem, którzy zachęcali do modlitwy za wszystkich rodziców i ich dzieci.

- Idąc do Jasnogórskiej Pani prośmy za tymi, którzy nie doceniają matczynej troskliwości, lat spędzonych przy kołysce, prowadzenia do szkoły czy martwienia się o pociechy. Za wszystkimi pogubionymi dziećmi, które nie szanują swoich matek. By mieli świadomość matczynej miłości i pamiętali, że w ramiona matki zawsze można wrócić. Tak jest też z Maryją, która czeka z otwartymi rękami na swoje dzieci, często pogubione. Obok niej stoi św. Józef, który uczy ojców, ale i wszystkich mężczyzn jak z cichością i pokorą prowadzić swoje rodziny do świętości – mówił jeden z ojców, rozpoczynając modlitewne spotkanie w kościele św. Antoniego w Ratajnie.

Po odśpiewaniu kilku pieśni i rozważaniach jednej z tajemnic różańcowych i uroczystym franciszkańskim błogosławieństwie, głos zabrał bp Ignacy Dec, który wraz z bp. Adamem Bałabuchem wzięli udział w wieczornym nabożeństwie.

Biskup senior przypomniał najważniejsze wydarzenia z historii związane z datą 1 sierpnia. Wspomniał o s. Faustynie Kowalskiej, która tego dnia wstąpiła do zgromadzenia zakonnego, o 80. rocznicy śmierci ks. Gerharda Hirschfeldera i 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Dodajmy, że blisko 1000 osób Mszą św. w katedrze rozpoczęło XIX. Pieszą Pielgrzymkę Diecezji Świdnickiej na Jasną Górę (więcej: XIX PPDŚ. Ruszyli ku wolności). Pierwszego dnia przeszli ponad 25 km. Przez pierwszy etap pątnikom towarzyszyli dwaj biskupi, ale także duchowni i wierni świeccy powierzający im swoje intencje.