Wałbrzych. Trzymają ze świętymi

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

publikacja 22.08.2022 21:20

Do grona niebiańskich orędowników parafii Zmartwychwstania Pańskiego dołączyło trzech kolejnych: św. Jan od Krzyża, św. Teresa z Avila i bł. ks. Jan Balicki.

W czasie Mszy św. relikwairze postawiono przed ołtarzem. W czasie Mszy św. relikwairze postawiono przed ołtarzem.
ks. Przemysław Pojasek / Foto Gość

Pochodząca z Wałbrzycha s. Joanna Paula, która aktualnie posługuje w Przemyślu, w rozmowie z proboszczem ks. Czesławem Studennym zaproponowała pomoc w pozyskaniu relikwii świętych związanych z Karmelem. Ten ucieszył się, widząc ogromną potrzebę wypraszania wstawiennictwa u jak największej ilości świętych w tych trudnych czasach. Udało się nie tylko pozyskać znaki obecności św. Jana od Krzyża i św. Teresy a Avila, ale również przemyskiego błogosławionego, ks. Jana Balickiego.

- Bł. ks. Jan Balicki urodził się 25 stycznia 1869 r. w Staromieściu, obecnie należącym do Rzeszowa. Wyświęcony na kapłana 20 lipca 1892 r. Po roku pracy został wysłany do Rzymu, by kontynuować studia na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Studiuję, — napisał w swoich notatkach — by dowiedzieć się czegoś więcej o Bogu, by Go lepiej poznać, by kochać Go coraz więcej. Po ukończeniu studiów w Rzymie latem 1897 r. ks. Jan powrócił do swojej diecezji. Został posłany do Przemyśla, gdzie w seminarium duchownym pełnił różne obowiązki, w tym także funkcję rektora. Był także profesorem teologii dogmatycznej, o której mówił, że jest nie tylko wiedzą o Bogu, ale również wiedzą ukazującą drogi ku Niemu - przypominał życiorys przemyskiego duchownego bp Adam Bałabuch, który 21 sierpnia przewodniczył Mszy św., w czasie której uroczyście wprowadzono relikwie świętych.

Przybliżył też życiorysy karmelitańskich świętych, zachęcając do ich naśladowania w ufności wobec Boga.

- Św. Teresa z Avila (1515-1582) i Św. Jan od Krzyża (1542-1591) żyli w XVI w. w Hiszpanii, w trudnych dla Kościoła czasach. Po wystąpieniu Marcina Lutra (1517) rozpętała się prawdziwa rewolucja społeczna i religijna. Krwawe wojny zniszczyły jedność Kościoła i Europy. Sobór Trydencki, który był próbą ratowania tej jedności, nie przyniósł porozumienia z protestantami, choć zapoczątkował reformy w Kościele, które w przyszłości przyniosą dobre owoce - mówił biskup pomocniczy.

To nie pierwsi święci i błogosławieni, którzy goszczą w kościele Zmartwychwstania Pańskiego. Parafia posiada już m. in. relikwie: św. Jadwigi, św. Jana Pawła II, św. Marii od Jezusa Ukrzyżowanego, św. Maksymiliana Marii Kolbego i św. Stanisława Kostki.