Świdnica. 370 lat Kościoła Pokoju

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

publikacja 11.09.2022 10:40

Ta największa drewniana barokowa świątynia w Europie wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO nie tylko przyciąga turystów, ale i pasjonatów architektury.

Przybyłych gości przywitał luterański biskup Waldemar Pytel od wielu lat związany ze świdnickim Kościołem Pokoju. Przybyłych gości przywitał luterański biskup Waldemar Pytel od wielu lat związany ze świdnickim Kościołem Pokoju.
ks. Przemysław Pojasek / Foto Gość

Kiedy 23 września 1652 r. w świdnickim ratuszu starosta księstwa Otto von Nostitz odczytał edykt króla Czech Ferdynanda IV Habsburga powołujący nową parafię luterańską obwarowany warunkami, iż „kościół, plebania i dom dzwonnika wzniesione miały być jedynie z drewna i gliny” nikt nie spodziewał się, że budowla przetrwa wieki. Tak się jednak stało i do dziś Kościół Pokoju jest jedną z unikatowych tego typu świątyń.

Chcąc uczcić pamiętną datę w tym roku miejscowa wspólnota ewangelicko-augsburska zaplanowała szereg wydarzeń kulturalnych. Obchody rozpoczęły się 4 września koncertem laureatów konkursu organowego. Dzień później przygotowano wernisaż wystawy „Liber apertus est qui est vitae – reformacja w numizmatach od XVII do XXI w.” prezentujący najciekawsze monety z tego okresu.

W ramach jubileuszu odbyła się także nowa i ciekawa odsłona perfomatywnego czytania dramatu świdniczanki, polonistki Marioli Mackiewicz „Sami Obcy”, koncerty, wernisaże, spotkanie autorskie, spacery realne i wirtualne. Ostatnim akcentem obchodów było natomiast nabożeństwo z udziałem bp. Jerzego Samca, zwierzchnika Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP i biskupa świdnickiego.