Dolny Śląsk podziękował za plony

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

publikacja 12.09.2022 18:26

Mimo kapryśnej pogody do Udanina zjechała się rekordowa liczba delegacji z całego województwa. Przywieźli ze sobą wieńce, które oceniała dożynkowa komisja.

Jedna z delegacji przybyłych na wojewódzkie dożynki. Jedna z delegacji przybyłych na wojewódzkie dożynki.
ks. Przemysław Pojasek / Foto Gość

Tegoroczne wojewódzkie dożynki odbyły się 11 września w Udaninie. Rozpoczęły się Mszą św. w miejscowym kościele, a przewodniczył jej bp Marek Mendyk. Na początku celebry prosił zebranych, by pamiętali w modlitwach o tych, którym nie udało się w tym roku zebrać plonów. Wraz z nim Eucharystię koncelebrował bp Andrzej Siemieniewski, który wygłosił homilię.

- Dziękczynienie za plony ma swoją długą biblijną tradycję. Izraelici czynili to od najdawniejszych czasów. W Księdze Psalmów znajdujemy najpiękniejsze obrazy tej formy wdzięczności. „Nawiedziłeś i nawodniłeś ziemię, wzbogaciłeś ją obficie; przygotowałeś nam zboże i tak uprawiłeś ziemię; nawodniłeś jej bruzdy, wyrównałeś jej skiby” - cytował biskup legnicki.

Zauważył przy tym, że wdzięczność Bogu nie wyklucza ciężkiej ludzkiej pracy, w której umysł przewiduje kolejność przedsięwzięć, ręce są narzędziem, a serce pozwala traktować ziemię jako środowisko spełnienia osobistego powołania.

- Praca na roli stawia człowieka na pierwszej linii jakże aktualnego dziś zaangażowania, ekologicznej troski o zachowanie piękna natury, piękna stworzonego przez Boga świata. Otoczenie przeżywanych dzisiaj dożynek - wspaniałość otaczającej nas przyrody - przypomina nam o tym najwyraźniej - dodał biskup, zachęcając do troski o piękno stworzonego świata materialnego, ale też wewnętrznego, duchowego.

Po Mszy św. i poświęceniu wieńców dożynkowych w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Udaninie przeszedł na boisko barwny orszak, który poprowadziły mażoretki w rytm muzyki Zakładowej Orkiestry Huty Miedzi Głogów.

Na miejscu odbył się ceremoniał dożynkowy, który poprowadziły zespoły folklorystyczne: Cicha Woda z gminy Udanin oraz Kostrzanie z gminy Strzegom. Starostami tegorocznych dolnośląskich dożynek byli Ewa Hucał z Lusiny oraz Alfred Kieloch z Gościsławia. Wydarzenie zwieńczyły koncerty zespołów Long&Junior, Golec uOrkiestra oraz pokaz ognia.