Świdnica. To był cios w plecy. Obchody 83. rocznicy agresji ZSRR na Polskę

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

publikacja 18.09.2022 13:20

Uroczystą Mszą św. pod przewodnictwem bp. Marka Mendyka i pochodem pod Pomnik Katyński uczczono kolejną rocznicę napaści Sowietów na Rzeczpospolitą i Dzień Sybiraka.

Wyprowadzenie sztandaru Wojska Polskiego ze świdnickiej katedry. Wyprowadzenie sztandaru Wojska Polskiego ze świdnickiej katedry.
ks. Przemysław Pojasek / Foto Gość

W świdnickiej katedrze 18 września przy ołtarzu wraz z biskupem świdnickim stanął biskup senior, który wygłosił tego dnia okolicznościową homilię.

- W niedzielę 17 września 1939 r., gdy Polska ponad dwa tygodnie stawiała opór zachodniemu agresorowi, otrzymała cios w plecy od sąsiada ze wschodu. Przed świtem tego dnia wojska sowieckie przekroczyły granice z Polską. Prawie pół miliona żołnierzy, ponad 5 tys. czołgów i ponad 3 tys. samolotów stanęło do zaborczej wojny. Nawała ta runęła na liczące kilkanaście tysięcy żołnierzy strażnice korpusu ochrony pogranicza i na polskie jednostki działowe – przypominał w homilii bp Ignacy Dec.

Relacjonując kolejne wydarzenia sprzed 83 lat zauważył, że dokonał się wówczas czwarty rozbiór Polski, ustalony już 23 sierpnia 1939 r. w tajnym protokole Paktu Ribbentrop–Mołotow.

- Ojczyzna nasza weszła w ciemną dolinę okupacji niemieckiej od 1 września i sowieckiej od 17 września. Zaczęła się nowa, dotąd nie spotykana w historii gehenna narodu polskiego. Już po kilku miesiącach w strefie sowieckiej, tj. 10 lutego 1940 r. zaczęły się pierwsze wywózki na Sybir. Bolszewiccy siepacze bezczelnie wyrywali polskie rodziny z ich domowych gniazd i w bydlęcych wagonach, jak zwierzęta, wywozili w krainę śniegu, mrozu i lodu, głodu i tęsknoty za utraconą ojcowizną – mówił z przejęciem biskup senior.

Przedstawiając również dalsze losy narodu, zwracał uwagę na ogrom strat, jakie poniosła Rzeczpospolita w tym trudnym czasie.

Po zakończeniu Mszy św. natomiast wraz z zaproszonymi gośćmi i z udziałem asysty wojskowej, kompanii honorowej i orkiestry dętej Garnizonu Wrocław przeszedł pod Pomnik Katyński, gdzie odbyły się okolicznościowe przemówienia. Głos zabrali: Tadeusz Grabowski, poseł na Sejm Ireneusz Zyska i ks. Tadeusz Faryś.

W programie znalazł się również Apel Poległych, złożenie kwiatów i występ zespołu z Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy. Głównym organizatorem spotkania było Świdnickie Stowarzyszenie Patriotyczne.

Podobne uroczystości odbyły się również w innych miastach diecezji (zobacz: Dzień Sybiraka w Strzegomiu i w Wałbrzychu).