Jak dobrze, że jesteście... Pola Nadziei w Dzierżoniowie

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

publikacja 24.09.2022 15:44

Siostry elżbietanki prowadzące Zakład Opiekuńczo-Leczniczy już po raz drugi wzięły udział w akcji sadzenia żonkili. Do współpracy zaprosiły biskupa, zaprzyjaźnionych księży, siostry i przedstawicieli lokalnych działalności.

Pamiątkowe zdjęcie zaproszonych na spotkanie gości. Pamiątkowe zdjęcie zaproszonych na spotkanie gości.
ks. Przemysław Pojasek / Foto Gość

Wiosenny kwiat na całym świecie stał sie symbolem nadziei dla ludzi ciężko chorych. Takich pod swoją opieką mają dzierżoniowski elżbietanki, które 24 września zaprosiły przyjaciół do wspólnego świętowania.

- To już druga edycja "Pól Nadzieli" w naszym domu. Hasłem tegorocznego spotkania są słowa "jak dobrze, że jesteście". Są to słowa, które najczęściej wypowiadają osoby chore potrzebujące naszej pomocy, wsparcia i opieki. Te słowa chcemy dzisiaj skierować do wszystkich pracowników i wolontariuszy, dzięki którym nasi podopieczni, ale i często pozostający w domach chorzy i cierpiący, są pod opieką - mówi dyrektor s. Oktawia Dorota Wolska. 

Dodaje, że w tym roku spotkanie inaugurujące akcję było dużo bardziej rozbudowane. Przygotowano animacje dla dzieci, bufet z ciastem i pierogami, dmuchańce, a także występy artystyczne. Wszystko to dla osób przebywających w dzierżoniowskim ZOL-u, ich rodzin i mieszkańców miasta. Centralnym punktem pikniku było jednak sadzenie cebulek żonkili. W tym roku przygotowano ich aż 500, a pierwsze włożyli w ziemię zaproszeni goście. Wśród nich był bp Marek Mendyk.

- Stało się to już miłym zwyczajem, że dzierżoniowskie elżbietanki, gdy przychodzi czas sadzenia żonkili, urządzają piknik przed swoim domem w ramach akcji nazywanej "Polami Nadziei". Myślę, że te żonkile, a zwłaszcza wtedy, gdy wychodzą z ziemi i pełnym blaskiem, żółtym kolorem dają dużo światła, są dla nas zaproszeniem przypomnieniem, żeby być światłem dla innych. Dzięki temu możemy dać ludziom nie tylko szacunek, życzliwość i miłość, ale też budzić radość. Radość, która płynie z naszej wiary, od Chrystusa, który jest światłością świata. Bardzo dziękuję przy tej okazji siostrom i ich współpracownikom, którzy nie tylko przy takiej okazji, ale w codziennych trudach znoszenia cierpienia niosą to właśnie światło do najbardziej potrzebujących - podkreślał biskup świdnicki.

Kampania „Pola Nadziei” jest ogólnoświatową i ogólnopolską akcją zbierania funduszy na rzecz ludzi ciężko chorych objętych opieką hospicyjną, którą zapoczątkowała w 1997 roku brytyjska organizacja Marie Curie Cancer Care. Ideą tego programu jest uwrażliwianie społeczeństwa na los osób terminalnie chorych oraz pozyskiwanie funduszy na utrzymywanie hospicjów. W tym roku środki pozyskane przy okazji sadzenia żonkili w Dzierżoniowie zostaną wykorzystane na budowę nowej windy dla dzierżoniowskiego ZOL-u. Jest ona niezbędna w dalszej opiece nad pacjentami.