Prześladowany jak katolik

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

publikacja 09.10.2022 08:38

Po medialnych atakach na bp. Marka Mendyka, krajowego asystenta Akcji Katolickiej, świeccy zorganizowali w Częstochowie spotkanie, na którym dyskutowali o traktowaniu wierzących w przestrzeni publicznej.

Drugi z paneli dyskusyjnych na konferencji w Częstochowie. Drugi z paneli dyskusyjnych na konferencji w Częstochowie.
ks. Jakub Klimontowski

Konferencja, która odbyła się 8 października na Jasnej Górze, zgromadziła na dwóch panelach gości z całej Polski. Wśród nich znaleźli się m.in.: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcin Warchoł, przedstawicielka Fundacji Lux Veritatis Lidia Kochanowicz-Mańk, Małopolski Kurator Oświaty Barbara Nowak, Prezes Zarządu AK Archidiecezji Częstochowskiej dr Artur Dąbrowski, przedstawiciel UKSW Warszawa ks. prof. Piotr Mazurkiewicz czy wspomniany już bp Marek Mendyk.

- Nadszedł czas, żeby odważnie podnieść czoło i bronić swojej godności, bronić autorytetu Kościoła. Jako katolicy w Polsce nie chcemy żadnych przywilejów. Chcemy być tak samo traktowani jak ludzie w różnych instytucjach - po prostu sprawiedliwie. To, czym próbuje się nas zaatakować, to są dwie rzeczy: kłamstwo i strach. Nakłamać i obudzić strach. Obudzić takie przekonanie: lepiej nic nie mówić, lepiej się nie wychylać, lepiej nie eskalować, bo może być jeszcze gorzej. Nie wolno tego robić. Musimy postawić pytanie bardzo ważne: dlaczego mnie bijesz? – przekonywał biskup świdnicki.

Szukając odpowiedzi na to pytanie ks. prof. Piotr Mazurkiewicz z warszawskiego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego zauważył, że powodem tej dyskryminacji z reguły nie jest bezpośrednio religia czy fakt, iż chrześcijanie spotykają się w kościołach i modlą, ale toczący się w Europie „spór antropologiczny” o to, kim jest człowiek – z tego zaś wynikają spory etyczne.

Zaproszeni goście podkreślali w tej materii rolę szkoły, a w niej lekcji religii, w której uczniowie powinni uczyć się szacunku dla drugiego człowieka, miłości bliźniego czy praw naturalnych.

- Jeżeli człowiek jest formowany długo, przekazujemy mu pewną wiedzę, pewną informację – to ten człowiek przez to się formuje. Nawet jeśli odejdzie od religii, a ma te fundamenty - to będzie miał do czego wrócić. Jeżeli nie dostanie tego, to niestety nie wróci – dodała Barbara Nowak.

Całość konferencji transmitowała na swoim portalu społecznościowym Akcja Katolicka Archidiecezji Częstochowskiej. Dodajmy, że konferencję zorganizowały struktury tej organizacji z Warszawy, Częstochowy i Świdnicy. Zapoczątkowała ona cykl spotkań pod hasłem „Kościół XXI wieku”. Kolejne spotkanie, poświęcone mediom, ma odbyć się 10 grudnia w Świdnicy.