Ścinawka Dolna. Na 700 lat zaprosili orędownika

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

publikacja 11.11.2022 23:01

Jest nim bł. kard. Stefan Wyszyński, którego relikwie w Narodowe Święto Niepodległości wprowadził bp Adam Bałabuch.

Bp Adam Bałabuch wnoszący relikwie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Bp Adam Bałabuch wnoszący relikwie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.
Stanisław Bałabuch

Przewodniczył również uroczystej Mszy św. 11 listopada, łączącej patriotyczne święto z obchodami 700-lecia wsi. Do jubileuszu nawiązał w homilii również biskup pomocniczy.

- Została ona założona ok. 1300 roku i leży na Wzgórzach Ścinawskich. W 1320 roku wieś została wymieniona w starych księgach po raz pierwszy jako „Stynaria Inferior”. Słynie z obiektów sakralnych. W 1350 r. zbudowano w Ścinawce drewniany kościółek. W 1530 r. na jego miejscu stanął murowany kościół św. Jakuba, a w pierwszych latach XIX w. wybudowano większy kościół, który od dnia konsekracji, tj. 1 października 1904 r., służy do dziś. Ponadto ważnymi instytucjami w miejscowości są Domy Pomocy Społecznej dla dorosłych i dla dzieci, prowadzone przez Zgromadzenie Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus - zauważył bp Adam.

Odniósł się także do Ewangelii z dnia, uwrażliwiając zebranych na wzajemną miłość.

- Jak robić to w praktyce? - pytał. - Miarą miłości wzajemnej jest przykład samego Chrystusa. A Chrystus umiłował nas aż do końca, ofiarując za nas samego siebie. Pamiętajmy jednak, że miłość wzajemna objawia się nie tylko w wielkich rzeczach, ale często w drobiazgach, w służbie, w najprostszej służbie. Pełnia tej służby objawia się w ofierze złożonej z życia - wyjaśniał, dodając, że taka miłość wzajemna jest podstawą chrześcijańskiego życia.

Po zakończeniu Mszy św., którą koncelebrowali z biskupem i ks. Krzysztofem Papierzem (proboszczem) księża z okolicznych parafii i pochodzący ze Ścinawki Dolnej ks. Jerzy Kozłowski, przybyli wysłuchali koncertu w wykonaniu chóru kameralnego Senza Rigore z Wrocławia pod batutą Jolanty Szybackiej-Matczak. Mogli też w miejscowym wiejskim centrum kultury zobaczyć wystawę historycznych fotografii.