Wałbrzych. Od 30 lat pomagają wyjść z nałogu

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

publikacja 19.11.2022 13:16

Klub Abstynenta "Na Palestynie" od trzech lat prowadzi punkt informacyjno-konsultacyjny dla osób uzależnionych m. in. od alkoholu i ich rodzin. Samopomocowe grupy 12-krokowe działają na ziemi wałbrzyskiej jednak od trzech dekad.

Procesja z darami poprowadzona przez zaangażowanych w Klub Abstynenta. Procesja z darami poprowadzona przez zaangażowanych w Klub Abstynenta.
ks. Przemysław Pojasek / Foto Gość

W sobotę 19 listopada w parafii św. Józefa Obl. NMP w Wałbrzychu członkowie Klubu Abstynenta "Na Palestynie" świętowali swój jubileusz. Modlitwie przewodniczył bp Marek Mendyk, który, nawiązując do liturgii słowa, zachęcał, by na doczesne życie patrzeć z perspektywy wieczności.

- Zawsze i wszędzie można spotkać ludzi, którzy nie podzielają wiary w życie wieczne. Tak jest i za naszych dni. Smętna i szara taka wiara. Ci ludzie uwierzyli, że dalej nic nie ma. My jednak uwierzyliśmy, że jest jakieś „dalej”. Głównym argumentem na to jest Jezus i Jego zmartwychwstanie - zauważył w homilii.

Mówiąc o chrześcijańskim spojrzeniu na życie, zachęcał zebranych, by umieli się nim cieszyć, nie zapominając o wieczności. W tym kontekście zwrócił uwagę członków Klubu Abstynenta na dwa słowa: wdzięczność i nadzieja.

- Wdzięczność za wielkie dzieła, jakich Pan Bóg dokonuje w nas i przez nas. Wdzięczność za uwolnienie, poczucie radości i wewnętrznego pokoju, którego nie da się z niczym innym porównać, jak tylko z tym pokojem, jaki daje Bóg. Nadzieja, że to, co w nas dokonuje Bóg, pozostanie we wdzięcznej pamięci, także wtedy, gdy już nas nie będzie, a dzieło podejmą następne pokolenia - dodał biskup.

Pokazał też, że choć na świecie więcej jest niepijących, w Polsce pijący stanowią zatrważają większość. Dlatego Kluby Abstynenckie mają wielką misję. Wspominał poprzednie spotkanie w Szczawnie-Zdroju, gdzie również obchodzono jubileusz.

Dodajmy, że punkt prowadzony przez Stowarzyszenie Klub Abstynenta "Na Palestynie"  początkowo funkcjonował przy parafii. Tam działał na zasadzie wolontariatu  Od kilku lat mieści się na Sobięcinie w budynku Wspólnoty Samorządowej Sobięcin-Gaj przy ul. 1 Maja 149. Przyjmują w nim terapeutki, które świadczą fachową pomoc osobom uzależnionym i ich rodzinom: Magdalena Kulaszewicz, Elżbieta Wilewska oraz koordynator punktu Izabela Mrzygłód.