Bardo. Chcą być ceremoniarzami

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

publikacja 26.11.2022 18:04

Ponad 20 lektorów bierze udział w przygotowaniu do pełnienia funkcji polegającej na koordynacji przebiegu liturgii. Comiesięczne spotkania mają im pomóc lepiej poznać przepisy i praktyczne wskazówki.

Ks. Tomasz Gwizdek w czasie zajęć dotyczących Mszału Rzymskiego. Ks. Tomasz Gwizdek w czasie zajęć dotyczących Mszału Rzymskiego.
ks. Przemysław Pojasek / Foto Gość

Od lat koordynatorem cyklu formacyjnego przyszłych ceremoniarzy jest ks. Krzysztof Ora odpowiedzialny za służbę liturgiczną w skali kraju i diecezji.

- Miesiąc temu rozpoczęliśmy kolejną edycję szkoły ceremoniarza. Zgłosiło się 28 kandydatów. I choć kilku z nich nie mogło się stawić tym razem, wciąż uważamy, że to pewien fenomen w tym czasie. Są to lektorzy, którzy przeszli już pewną drogę formacji liturgicznej i są już w swojej parafii stabilni w wyborze i w posłudze. Ich głębokie pragnienie, a czasem podpowiedź duszpasterzy, to główny powód dla którego chcą się dalej rozwijać, zdobywając nowe umiejętności i błogosławieństwo do pełnienia posługi – wyjaśnia główny organizator kursu.

Dodaje, że pierwsze spotkanie miało charakter integracyjny i obejmowało zagadnienia wstępne. Tematem drugiego, które odbyło się w Domu Rekolekcyjnym Diecezji Świdnickiej św. Anieli w Bardzie 26 listopada, były natomiast księgi liturgiczne. Główną część teoretyczną poprowadził ks. Tomasz Gwizdek. Wyjaśniając członkom służby liturgicznej, że w nowej roli będą zajmować wyeksponowane miejsce przy ołtarzu, uczył ich budowy i obsługi Mszału Rzymskiego.

Pokazywał też uczestnikom szkoły aktualne księgi i objaśniał budowę Mszału Rzymskiego. Potem wraz z ks. Łukaszem Basistym i ks. Krzysztofem Orą poprowadzili praktyczne zajęcia z przygotowania odpowiednich formularzy. Pomógł w tym jeden z polanickich lektorów, który ma już doświadczenie w posługiwaniu przy ołtarzu w asyście.

W kolejnej części zajęć ks. Paweł Kilimnik mówił o interpretacji Pisma Świętego, jej sposobach odczytywania i rozważania. Wyjaśniał też przyszłym ceremoniarzom to, jak skonstruowane są jednostki liturgiczne w lekcjonarzu, ich podział i różnorodność. Spotkanie zakończyły wspólna Msza św. i posiłek. Do współpracy został także zaproszony ks. Piotr Sipiorski. Wszyscy oni od lat są zaangażowani w formację kolejnych stopni służby liturgicznej.