Wałbrzych. Dbają o niepełnosprawnych jak mało kto

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

publikacja 27.11.2022 10:49

Duszpasterze z parafii św. Jerzego i MB Różańcowej regularnie spotykają się z osobami chorymi, ich opiekunami i rodziną. Modlą się za nich, ale i mają dla nich czas.

Wspólne grupowe zdjęcie uczestników z ks. Arturem. Wspólne grupowe zdjęcie uczestników z ks. Arturem.
archiwum prywatne

W sobotę 26 listopada na wałbrzyskim Białym Kamieniu odbyło się już po raz kolejny modlitewne spotkanie osób niepełnosprawnych, ich rodzin i przyjaciół.

- Wszystko zaczęło się od rozmowy z panią Anną Mazur. To ona zaproponowała modlitwę w intencji dzieci niepełnosprawnych, ich rodzin, ale też rehabilitantów i osób, które im pomagają. Pomyślałem, że to dobry pomysł i chętnie się zgodziłem. Pierwsza taka Msza św. odbyła się w czerwcu i choć przyszło na nią stosunkowo niewiele osób, to jednak postanowiliśmy inicjatywę kontynuować regularnie co dwa miesiące. Osób przybywa, a na ich twarzach jest radość i wdzięczność za otoczenie troską duszpasterską. Dzięki ich zaangażowaniu mamy już kilka pomysłów jak rozbudować tę formę o wizyty gości, którzy podzielą się z mieszkańcami Wałbrzycha swoim doświadczeniem – wyjaśnia ks. Artur Merholc.

On też przewodniczył Mszy św. i wygłosił okolicznościową homilię.

- Adwent mamy rozpocząć od metanoi, co z greckiego dosłownie tłumaczy się „zmiana myślenia”. I wcale tutaj nie chodzi o to, aby pozbawić nas naszego własnego myślenia, aby pozbawić nas naszej wolności. Pan Bóg z nas nie chce robić Jego niewolników. Chodzi o to, abyśmy nauczyli się na nowo poznawać Boga, siebie i świat, w którym przyszło nam żyć. Niestety, po grzechu pierworodnym pierwszych rodziców, czego i my jesteśmy spadkobiercami, żyjemy w niedomówieniach, półprawdach, kłamstwach o Bogu, o sobie, o świecie. Nie potrafimy patrzeć na świat oczami Pana Boga. Nie potrafimy często dostrzec prawdy – mówił wikariusz parafii św. Jerzego i MB Różańcowej.

Po Mszy Świętej wszyscy przeszli do domu parafialnego, gdzie konferencję o cierpieniu wygłosił ks. Zbigniew Chromy, proboszcz. Dzielił się w niej także swoim doświadczeniem trwania na modlitwie.

Kolejne spotkanie odbędzie się 11 lutego w Światowy Dzień Chorego. Będzie możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i Msza św., a po niej agapa w domu parafialnym.