Świdnica. Ruszył Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

publikacja 16.01.2023 14:36

Pierwsze wspólne modlitewne spotkanie trzech denominacji odbyło się w cerkwi św. Mikołaja Cudotwórcy. Wzięli w nim udział przedstawiciele Kościoła rzymskokatolickiego, ewangelicko-augsburskiego i prawosławnego.

Ks. Jarosław Lipniak głoszący homilię w prawosławnej cerkwi. Ks. Jarosław Lipniak głoszący homilię w prawosławnej cerkwi.
ks. Przemysław Pojasek / Foto Gość

Tradycyjnie już w połowie stycznia w diecezji świdnickiej rozpoczęły się obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Rozbudowany program ekumenicznych spotkań rozpoczęła Msza św. w parafii Nawiedzenia NMP w Witoszowie Dolnym pod przewodnictwem ks. Bogdana Ferdka, referenta ds. ekumenizmu archidiecezji wrocławskiej. Homilię od lat w tym miejscu głosi luterański biskup Waldemar Pytel.

- Piękny, a zarazem trudny jest temat tegorocznej modlitwy o jedność chrześcijan. Czujemy, że ten świat potrzebuje sprawiedliwości w obliczu wojny, nierówności społecznych, szerzącego się ubóstwa i wykluczenia, spychania najsłabszych poza margines zainteresowania świata. Tak też było w Izraelu za czasów Izajasza, którego słowa „Czyńcie dobro; szukajcie sprawiedliwości” przyświecają naszym spotkaniom. I jak wtedy, tak dzisiaj mamy sobie zadawać to drażniące jak cierń kluczowe pytanie: Czy zrobiłam/zrobiłem już wszystko? - powiedział.

Jeszcze tego samego dnia przedstawiciele różnych wyznań chrześcijańskich spotkali się na modlitwie w cerkwi św. Mikołaja Cudotwórcy. Oprócz gospodarza ks. Piotra Nikolskiego byli tam: ks. Paweł Meler z Kościoła ewangelicko-augsburskiego, ks. Krzysztof Ora, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego, i ks. Jarosław Lipniak, referent ds. ekumenizmu w diecezji świdnickiej, który wygłosił okolicznościową homilię.

- Aby podążać drogą do dobra i sprawiedliwości, należy uznać fakt, że podziały między uczniami Jezusa z Nazaretu są drogą donikąd i nie rozwiązują żadnych problemów w Kościele. Znamy historię chrześcijaństwa i widzimy, że podziały wciąż trwają, a nowe podziały pokazują bezsensowność starych. Gdyby te stare coś dały, zbyteczne byłyby nowe. Potrzebna jest nam pokora, abyśmy sobie uzmysłowili, że podziały między uczniami Chrystusa są niebiblijne, bo biblijna jest jedność: ut unum sint (J 17,21) - powiedział.

Dziękował też prawosławnemu księdzu za lata współpracy na rzecz ekumenizmu, za wspólną modlitwe o pokój i warsztaty pisania ikon. Zapraszał do udziału w kolejnych inicjatywach w ramach obchodów Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Szczegółowy program na stronie diecezji świdnickiej (TUTAJ).