Zachęcał do wiary bez kompleksów

Kamil Gąszowski Kamil Gąszowski

publikacja 17.02.2023 10:07

Między innymi o chrześcijaństwie, które jest religią nadziei, sytuacji Kościoła po pandemii i drodze synodalnej w Niemczech mówił podczas spotkania w Wałbrzychu kard. Gerhard Ludwig Müller.

W spotkaniu towarzyszył kardynałowi jego sekretarz ks. Sławomir Śledziewski, który tłumaczył jego wypowiedzi. W spotkaniu towarzyszył kardynałowi jego sekretarz ks. Sławomir Śledziewski, który tłumaczył jego wypowiedzi.
Kamil Gąszowski /Foto Gość

Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary przyjął zaproszenie ks. Marka Zołoteńkiego, proboszcza parafii pw. MB Częstochowskiej w Wałbrzychu, gdzie spotkał się z parafianami i przyjezdnymi gośćmi. W spotkaniu uczestniczył również bp Ignacy Dec, a przy ołtarzu stanęli m.in. ks. Marek Zołoteńki, sekretarz kardynała ks. Sławomir Śledziewski oraz ks. Marek Korgul. Na początku ksiądz proboszcz przywitał gościa, przedstawiając po krótce jego życiorys. – Obecność eminencji jest dla nas zaszczytem i radością. Dziękujemy za wniesienie do kaplicy relikwii św. Marii od Jezusa Ukrzyżowanego, zwanej Małą Arabką – powiedział kapłan, wyrażając wdzięczność bp. Markowi Mendykowi, który umożliwił zorganizowanie spotkania. 

Po Eucharystii purpurat chętnie podzielił się swoimi refleksjami na temat Kościoła, odpowiadając na pytania zgromadzonych . Padały pytania o sytuację Kościoła po pandemii, o Synod o synodalności czy kondycję sztuki sakralnej w obecnych czasach. Dużo uwagi kard. Müller poświęcił drodze synodalnej w Niemczech. Stwierdził, że jest ona wynikiem chęci przypodobania się niektórych hierarchów opinii publicznej w kraju, w którym od wieków katolicyzm jest mniejszością. Potwierdził, że wynik obrad drogi synodalnej jest sprzeczny z nauką Kościoła.

– Kościół musi podobać się Chrystusowi a nie państwu. Część biskupów niemieckich idzie za pewną ideologią i ją potwierdza. Jednak Jezus mówi do nas, abyśmy szli i nauczali wszystkie narody w Jego imię, a nie ideologii. W Jego imieniu biskupi są apostołami i głoszą Jego naukę. A Jego nauką jest krzyż, który zawsze prowadzi do zmartwychwstania – mówił hierarcha. – Powinniśmy zachować nasz prawowierny katolicyzm. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy zacofani i żyjemy w średniowieczu. Zawsze powtarzam, żeby Polacy nie mieli kompleksów z powodu swojej wiary – dodał.

Gerhard Ludwig Müller urodził się 31 grudnia 1947 r. w  Finthen w Niemczech. Jest doktorem teologii dogmatycznej. W 2002 r. Jan Paweł II mianował go biskupem ordynariuszem diecezji Ratyzbony. W 2012 r. Benedykt XVI wyznaczył mu zadanie kierowania Kongregacją Nauki Wiary, które pełnił do roku 2017. Jest doktorem honoris causa wielu katolickich uczelnia w tym Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.


Więcej w nr. 08/2023 "Gościa Niedzielnego" na 26 lutego.