Kłodzko. Przyjęli w parafii symbole ŚDM

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

publikacja 02.03.2023 14:15

W ostatnich dniach lutego w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego gościły znaki związane z przygotowaniami do Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie.

Ks. Paweł Nowotyński w czasie jednego z nabożeństw. Ks. Paweł Nowotyński w czasie jednego z nabożeństw.
archiwum prywatne

O rozpoczęciu peregrynacji krzyża i ikony Matki Bożej ze świdnickiej katedry pisaliśmy już w październiku ubiegłego roku. To wówczas biskup świdnicki Marek Mendyk w parafii Chrystusa Króla w Głuszycy podkreślał, że są one „swoistymi 'przystankami' na szlaku młodych chrześcijan oraz nieustannym i naglącym wezwaniem, by budować życie na skale, którą jest Chrystus”.

- Bardzo mi zależy, aby te symbole połączyły na nowo pokolenie Jana Pawła II, zwłaszcza młodych. Dlatego proszę wszystkich katechetów i duszpasterzy, aby zatroszczyli się o młodych i zachęcili do osobistego i wspólnotowego czuwania pod krzyżem w obecności Maryi. Ufam, że Duch Święty pomoże nam po trudnym czasie pandemii odszukać młodych na ścieżkach ich życia i zgromadzić na nowo wokół osoby Jezusa Chrystusa - podkreślał pasterz diecezji.

Od tego czasu symbole ŚDM odwiedzają kolejne parafie diecezji świdnickiej, gromadząc nie tylko młodzież, ale i parafialne grupy modlące się o przyszłość Kościoła. Tak było również w Kłodzku. Już w piątek 24 lutego zaproszono wiernych na nabożeństwo Drogi Krzyżowej, a następnego dnia na Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Wieczorem natomiast wokół krzyża i ikony zebrała się młodzież, dla której jedna z posługujących w mieście dominikanek przygotowała konferencję. Mówiła o symbolach Światowych Dni Młodzieży, które peregrynują po całym świecie.

- ŚDM towarzyszy krzyż i wizerunek Maryi. Krzyż został podarowany młodym na zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszu Odkupienia i od 22 kwietnia 1984 roku stał się "żywą ikoną Kościoła pielgrzymującego po drogach świata". Wraz z nim peregrynuje ikona Matki Bożej Salus Populi Romani, Opiekunki Ludu Rzymskiego, która jest najbardziej ukochaną i czczoną ikoną maryjną w Rzymie. Podarował ją również św. Jan Paweł II jako symbol obecności Maryi wśród młodzieży - wyjaśniała s. Angela przedstawiając również znaczenie diecezjalnych symboli - krzyża z modlitwą bp. Marka Mendyka i wizerunku świdnickiej Pani w słońcu.

Z Kłodzka symbole trafiły do Kudowy-Zdroju, a następnie odwiedzą Lądek-Zdrój, Międzylesie i Nową Rudą. Szczegółowy program poniżej.