Diecezja świdnicka z krzyżem wyszła na ulice

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

publikacja 31.03.2023 22:59

Miejskie nabożeństwa Drogi Krzyżowej od lat cieszą się dużym zainteresowaniem. W tym roku na terenie diecezji świdnickiej towarzyszą im rozważania związane z osobą papieża Polaka.

Świdniczanie niosący krzyż z parafii św. Andrzeja Boboli do katedry. Świdniczanie niosący krzyż z parafii św. Andrzeja Boboli do katedry.
archiwum prywatne

Jako pierwsi w ten sposób uczcili św. Jana Pawła II mieszkańcy Jaworzyny Śl. (GALERIA) w ramach odbywających się w parafii św. Józefa Obl. NMP misji świętych. Rozważania, które poprowadził o. Antoni Zabawski, przypominały najważniejsze momenty z życia papieża Polaka.

- Pamiętamy ten moment, gdy 16 października 1978 r. ogłoszono, że nowym papieżem został krakowski kard. Karol Wojtyła. Gdy wyszedł do okna i po włosku zaimprowizował krótkie przemówienie i powiedział, że przybywa "z dalekiego kraju". W tych dniach przychodzi nam na myśl także druga data - 2 kwietnia 2005 r. gdy o 21.37 Jan Paweł II odszedł do domu Ojca, a Lud Boży wołał "santo subito" - wspominał misjonarz.

W kolejnym tygodniu na ulice miasta w podobnym klimacie wyszli mieszkańcy parafii Wniebowzięcia NMP w Szczawnie-Zdroju (GALERIA) i parafii św. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu (GALERIA). Ci ostatni, mimo iż musieli się zmagać z deszczem, wspólnie dotarli do celu modlitewnej wędrówki.

Rozważania męki i śmierci Pana Jezusa w wielu miastach zaplanowano w ramach akcji "Dolny Śląsk ze św. Janem Pawłem II" na 31 marca. W Świdnicy z parafii św. Andrzeja Boboli do katedry (GALERIA) z krzyżem tego dnia wyruszył bp Marek Mendyk i przedstawiciele wspólnot działających na terenie stolicy diecezji.

- Raz jeszcze apelujemy o uszanowanie pamięci jednego z najwybitniejszych naszych rodaków. Przeprowadzony proces kanonizacyjny, a w tym dogłębna, naukowa analiza historyczna, nie pozostawiają wątpliwości, co do świętości - mówił przy pomniku św. Jana Pawła II biskup świdnicki.

W parafii Wniebowzięcia NMP w Bielawie (GALERIA) część mieszkańców zdecydowała się na Ekstremalną Drogę Krzyżową, a ci, którym czas i możliwości nie pozwoliły na nocne wędrowanie, przeżywali nabożeństwo męki i śmierci Pana Jezusa, przechodząc ulicami miasta.

W Wałbrzychu wyszli na miejskie drogi tego dnia duchowni i wierni z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego na Podzamczu (GALERIA), św. Franciszka z Asyżu (GALERIA) i tradycyjnie razem mieszkańcy parafii św. Barbary i Zmartwychwstania Pańskiego (GALERIA). Wspólnie modliły się też parafie NMP Królowej Polski w Głuszycy i św. Mikołaja w Świerkach (GALERIA).

Uliczne Drogi Krzyżowe odbyły się także w Świebodzicach (GALERIADzierżoniowie (GALERIA) i Ząbkowicach Śl. (GALERIA), gdzie w modlitwę włączyły się wszystkie parafie.  Modlitewną wędrówkę zorganizowały także parafie: Wniebowzięcia NMP w Kłodzku (GALERIA), św. Jakuba Apostoła w Ścinawce Dolnej (GALERIA) św. Józefa w Łagiewnikach (GALERIA) św. Barbary w Walimiu (GALERIA) św. Jadwigi Śląskiej w Przedborowej (GALERIA), św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Kudowie-Zdroju, św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Nowej Rudzie Słupcu (GALERIA), św. Jana Chrzciciela w Piekarach (GALERIA), św. Jana Chrzciciela w Jaroszowie (GALERIA) św. Michała Archanioła w Mieroszowie (GALERIA), w parafii św. św. ap. Piotra i Pawła w Długopolu Górnym, św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Piławie Dolnej, Królowej Polski i św. Maternusa w Stroniu Śląskim i Niepokalanego Poczęcia NMP w Złotym Stoku.