Diecezja świdnicka wspomina Jana Pawła II

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

publikacja 03.04.2023 12:49

Miniony weekend obfitował w wydarzenia związane z 18. rocznicą śmierci papieża Polaka. Wśród nich były koncerty, modlitewne czuwania i inne spotkania. Wszystko w ramach akcji "Dolny Śląsk ze św. Janem Pawłem II".

Biskup świdnicki w czasie wieczornego Apelu Pamięci przy katedrze. Biskup świdnicki w czasie wieczornego Apelu Pamięci przy katedrze.
archiwum prywatne

Największym wydarzeniem na terenie diecezji świdnickiej był I Marsz Papieski, który przeszedł ulicami Wałbrzycha spod kościoła pw. Świętych Piotra i Pawła do sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego na Podzamczu. Zaangażowały się w niego wszystkie parafie górniczego miasta wraz z duszpasterzami. Wieczorem natomiast w kolegiacie pw. Matki Bożej Bolesnej i św.św. Aniołów Stróżów odbył się koncert wielkopostny Orkiestry Symfonicznej i Chóru Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki, a o 21.00 Apel Jasnogórski.

Czuwanie modlitewne odbyło się także w stolicy diecezji. Rozpoczęło się od Mszy św. w świdnickiej katedrze, której przewodniczył bp Adam Bałabuch w asyście bp. Marka Mendyka, który wygłosił okolicznościową homilię.

- Paradoksem całej tej sytuacji jest to, że niegdyś celebryci, światowe sławy, politycy tłoczyli się wokół Jana Pawła II, aby zrobić sobie z nim zdjęcie, uczestniczyć w pielgrzymkach, a potem ze wzruszeniem i rozrzewnieniem wspominać to spotkanie. Dzisiaj te same osoby nie mają odwagi powiedzieć hejterom, aby się opamiętali. Wręcz przeciwnie, oni sami nakręcają falę nienawiści, obrażając papieża, który niegdyś był dla nich wielkim autorytetem - zauważył biskup świdnicki.

Dodał, że po śmierci Jana Pawła II nie nie udało się utrwalić obrazu „papieża od kremówek” czy „narodowej maskotki”. Nastąpiła więc próba obrzydzenia jego osoby, zmieszania z błotem, by jego słowa w kontekście obrony życia i godności człowieka od chwili poczęcia do jego naturalnej śmierci, o nierozerwalności małżeństwa złożonego tylko i wyłącznie z mężczyzny i kobiety, o wolności religijnej, wartości rodziny i patriotyzmu, miłości do ojczyzny straciły swoją moc.

Po Mszy św. odbył się koncert wielkopostny w wykonaniu chóru Tactus Sonus, a po nim przejście pod pomnik św. Jana Pawła II, gdzie odbył się Apel Pamięci.

Również w innych miejscowościach wierni wraz ze swoimi duszpasterzami przez cały weekend gromadzili się w geście solidarności z broniącymi dobrego imienia papieża Polaka.

W Dobromierzu zorganizowano Apel Jasnogórski ze św. Janem Pawłem II, a przez cały dzień jego obraz i wspomnienia o nim towarzyszyły przeżywaniu Niedzieli Męki Pańskiej.

W Gniewkowie po Gorzkich Żalach odbyła się procesja różańcowa pod krzyż papieski, a o godz. 21 Apel Jasnogórski przy pomniku św. Jana Pawła II. 

W Łagiewnikach dzieci przygotowały montaż słowno-muzyczny, w którym z puzzli ułożyły wizerunek papieża Polaka. Teksty miały zapisane na czerwonych sercach symbolizujących miłość do Ojca Świętego.

W Ząbkowicach Śl. natomiast parafia św. Jadwigi zorganizowała muzyczny Apel Jasnogórski, na którym uczestnicy modlili się z zapalonymi świecami. Wszystkie te i podobne inicjatywy znajdziecie w galerii dołączonej do tego artykułu ( Diecezja świdnicka ze św. Janem Pawłem II).

Przypomnijmy, że już wcześniej niemal w całej diecezji odbyły się nabożeństwa Drogi Krzyżowej z rozważaniami związanymi ze św. Janem Pawłem II (więcej: Diecezja świdnicka z krzyżem wyszła na ulice).