Rozpoczęli rok z bł. Gerhardem

Kamil Gąszowski Kamil Gąszowski

publikacja 20.09.2023 10:09

Przyjaciele Oblubieńca z Kudowy-Zdroju wraz ze Szczepem nr 5 Skautów Króla rozpoczęli w minioną niedzielę rok formacyjny.

Powstały w 2016 r. Szczep nr 5 Skautów Króla w Kudowie-Zdroju jest do tej pory jedyny w diecezji świdnickiej. Powstały w 2016 r. Szczep nr 5 Skautów Króla w Kudowie-Zdroju jest do tej pory jedyny w diecezji świdnickiej.
Marek Łata

W kościele pw. św. Bartłomieja Apostoła w Kudowie-Zdroju z okazji 13. rocznicy beatyfikacji ks. Gerharda Hirscheldera odbyło się rozpoczęcie roku formacyjnego dla wspólnoty Przyjaciół Oblubieńca oraz dla działającego przy wspólnocie szczepu Skautów Króla. Spotkanie rozpoczęło się Eucharystią, sprawowaną przez ks. Tadeusza Fitycha, natomiast słowo Boże wygłosił ks. Damian Fleszer. - Szczep powstał, aby nasze dzieci dostawały coś więcej niż to, co daje świat, niż to, co my sami możemy im dać. Chcieliśmy zinstytucjonalizować służbę dla dzieci, żeby nie była ona od przypadku do przypadku - opowiada Jarosław Komorowski, jeden z inicjatorów założenia szczepu Skautów Króla w Kudowie-Zdroju.

- To dla nas ważny dzień, kiedy szczególnie wspominamy jednego z naszych patronów - bł. Gerharda Hirschfeldera, księdza, który służył w tej parafii przez 7 lat. Robił to z zapałem w czasach, kiedy silnie rozwijało się NDSAP, a Hitlerjungend paliła krzyże w Czermnej i całej ziemi kłodzkiej. On w tych czasach zorganizował pieszą pielgrzymkę do Wambierzyc, w której udział wzięło 2300 osób - dodaje.

Po Mszy św. członkowie obu organizacji kontynuowali spotkanie przy wspólnym stole, kończąc dzień uwielbieniem. Głos zabrała także Anna Maciejny, administrator wspólnoty dla diecezji świdnickiej, która zwróciła uwagę, że wspólnota jest miejscem wzrostu tak dla dzieci, jak i dorosłych.

Formacja Skautów Króla powstała w 2013 r. we Wrocławiu, a Szczep nr 5 był jednym z pierwszych w Polsce. Specyfiką Skautów Króla jest to, że działają przy wspólnotach jako diakonia wychowania dzieci i młodzieży. Kudowski szczep powstał w 2016 r., niemal równocześnie z zawiązywaniem się wspólnoty Przyjaciół Oblubieńca w tym mieście. - Uważam, że czymś niesprawiedliwym jest myślenie o ewangelizacji na zewnątrz, jeśli wpierw ja lub moja wspólnota nie zabezpiecza takiego samego dobra dla naszych dzieci - tłumaczy J. Komorowski, dodając, że część rodziców formujących się w Przyjaciołach Oblubieńca wpierw posłała do skautów swoje dzieci.

Zachęca do zaznajomienia się z ofertą proponowaną przez Skautów Króla, która skierowana jest do członków różnych wspólnot, którym na sercu leży wychowanie dzieci i młodzieży. - Każda wspólnota, która myśli nad formacją dzieci czy młodzieży, może zaprosić liderów Skautów Króla na tzw. kurs podstawowy. Ten kurs nic nie kosztuje i do niczego nie zobowiązuje, ale daje możliwość sprawdzenia, czy Skauci Króla są dla nas. W tej formacji nie wszystko jest ustalone, można wprowadzać elementy duchowości danej wspólnoty - dodaje.

Więcej informacji o Skautach Króla na stronie www.skaucikrola.pl.