Do Barda zjechały się marianki z całego świata

kg

publikacja 22.11.2023 13:05

Doroczna pielgrzymka Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej w tym roku miała wyjątkowy charakter. Kończyła światowe spotkanie Kapituły Generalnej.

Na zakończenie modlitwy obecne na spotkaniu siostry zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie. Na zakończenie modlitwy obecne na spotkaniu siostry zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie.
Małgorzata Cur SMI

We wspomnienie Ofiarowania NMP w Sanktuarium MB Strażniczki Wiary Świętej w Bardzie zebrały się siostry, by dziękować jej za opiekę.

- Po raz 97 gromadzicie się w Bardzie, by wyrazić wdzięczność za cud ocalenia z trudnej sytuacji polityczno-społecznej u początków tworzenia się wspólnoty sióstr marianek – witał w imieniu redemptorystów o. Jakub Zieliński CSsR.

Zauważył obecność Matki Generalnej Sybilli Kołtan SMI, która zabierając głos, podkreśliła wagę zakonnego święta Ofiarowania NMP.

- 147 lat temu, kiedy nasz założyciel był na łożu śmierci, a istnienie zgromadzenia było zagrożone, po raz pierwszy Zarząd Generalny wybrał się na pielgrzymkę, aby prosić o ocalenie zgromadzenia. I wtedy właśnie Maryja okazała swoją łaskę, zgromadzenie zostało ocalone, a pierwsza Matka Generalna obiecała, że każdego roku siostry marianki w duchu wdzięczności będą pielgrzymować do Matki Bożej. Od tego czasu zawsze czujemy obecność i opiekę Maryi i kontynuujemy zwyczaj nawiedzania Jej sanktuariów najpierw w Filipowie, a teraz w Bardzie – przypominała s. Sybilla. 

Dodała, że w tym roku to wydarzenie ma szczególny charakter, ponieważ jest częścią kończącej się XXI Kapituły Generalnej i odbywa się w przededniu ważnych dla zgromadzenia jubileuszy: 200. rocznicy urodzin księdza założyciela i 170. rocznicy istnienia zgromadzenia.

- W jednym miejscu spotykają się wszystkie zarządy: generalatu, z prowincji polskiej, z regionu niemieckiego i tanzańskiego. Owocem tego spotkania będzie dokument końcowy kapituły, który siostra prowincjalna i siostry regionalne otrzymają jako symbol pragnienia odnowy duchowej i przygotowania do tych ważnych wydarzeń – zaznaczyła marianka. Ze względu na międzynarodowy charakter spotkania jej wypowiedź była tłumaczona na język niemiecki przez s. M. Karolinę Płóciennik SMI i na suahili przez ks. Tadeusza Dziedzica. 

Do wydarzenia nawiązał też homileta ks. Bartosz Trojanowski, który przywołując słowa kapituły, podkreślał, że uczynki miłosierdzia i odnowa wewnętrzna to nie są dwie odrębne rzeczywistości, ale jedna droga. - Duchowość maryjna jest waszym znakiem rozpoznawczym i stylem życia. Możemy to wyczytać w konstytucji. Jest więc dla was wzorem wiary, posłuszeństwa Bogu, oddania i służby, prostoty i uczucia, bliskości i pokory, cichej ewangelizacji, towarzyszenia będącym w potrzebie oraz znakiem nadziei dla wszystkich ludzi. Taka jest Maryja i takie powinny być siostry marianki – podkreślał kapelan Domu Macierzystego.

Odpowiedzią sióstr była końcowa modlitwa zawierzenia Matce Bożej i ucałowanie jej cudownej figurki.